خامنه‌ای: «بررسی تعطیلی مساجد را باید به کسانی سپرد که ضرورت دعا را درک می‌کنند!»

علی خامنه ای مقامات مسؤول در امور بهداشتی را متهم می سازد که در صدور دستور برای ادامه بسته ماندن مساجد و اماکن دینی، حساسیت های دین مداران و نیاز آن ها را درک نمی کنند و از این رو، در این زمینه حق تصمیم گیری ندارند.

خامنه ای در بخشی از سخنان خود در این زمینه گفت: بررسی «دقیق» بسته بودن یا نبودن مساجد و مراکز دعا به خاطر خطر کرونا را «باید به کسانی سپرد که حقیقت و ضرورت دعا و توسل را درک می‌کنند.»

او این مطلب را در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرد که بامداد امروز با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری رژیم و اعضای ستاد ملی و استانداران سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانسی تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، خامنه ای در این جلسه بر دو نکته تاکید کرد: «اهمیت دادن به شبکه بهداشتی درمانی» و «بررسی‌های دقیق دربارهٔ بسته بودن یا نبودن مساجد و مراکز دعا».

او در زمینه مورد دوم گفت: «بنده هیچ پیشنهادی در این باره ارائه نمی‌کنم و تابع نظر و تشخیص کارشناسی ستاد ملی مبارزه با کرونا هستم اما باید توجه داشت که عبادات و توسل بخصوص در ماه رمضان و شبهای قدر جزو نیازهای اساسی و حتمی مردم است.»

علی خامنه ای پیشتر و زمانیکه رژیم ورود ویروس کرونا را آشکار ساخته بود ویروس کرونا را جدی ندانسته و از مردم خواست با خواندن دعا کورونا را از خود دور کنند.

علی خامنه‌ای افزود: «همان گونه که گفتم نظر کارشناسی‌شده در ستاد ملی مبارزه با کرونا را معتبر می‌دانم اما این بررسی را باید به کسانی سپرد که حقیقت و ضرورت دعا و توسل را درک می‌کنند آن وقت هر چه آن‌ها تصمیم بگیرند بنده و همه مردم به آن عمل خواهیم کرد.»

علی خامنه ای روشن نساخت که منظورش از کسانی که ضرورت دعا را درک می کنند چه کسانی است و اگر منظورش روحانیون حکومتی و اهل دین است آنها که اساسا با تعطیلی مساجد و اماکن مذهبی مخالف بودند.

بحث بازگشایی مکان‌های مذهبی در سه هفته گذشته در ستاد مقابله با کرونا مطرح بوده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور رژیم روز ۳۱ فروردین گفت قرار دولت این بود که تاریخ بررسی بازگشایی اماکن مذهبی پایان اردیبهشت بسته باشد اما به درخواست علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه، دولت نیز تصمیم خود را عوض کرد و ۱۵ اردیبهشت این موضوع را بررسی می‌کند.

او دو هفته بعد از بازگشایی مساجد در ۱۳۲ شهرستان از تاریخ ۱۵ اردیبهشت خبر داد و گفت در این شهرستان‌ها «نماز جمعه هم برگزار می‌شود».

در این زمینه همچنین پیشتر اعلام شد که رژیم قصد دارد امسال و به دلیل کورونا مراسم روز قدس را برگزار نکند که این امر نیز با مخالفتهایی روبرو گردید.