خامنه‌ای خرید واکسن آمریکایی و انگلیسی برای نجات مردم ایران را ممنوع کرد، و بازگشت به برجام را منتفی دانست 

علی خامنه‌ای در یک سخنرانی تلویزیونی که امروز (ادینه ) پخش شد، گفت: ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران “ممنوع” است و نباید ساخت واکسن در داخل کشور مورد “انکار” قرار بگیرد.

او همچنین در زمینه فعالیت اتمی ایران گفت که حکومت اسلامی اصراری به بازگشت ایالات متحده به برجام ندارد و بازگشت آمریکا تنها زمانی برای این حکومت معنا پیدا می‌کند که تحریم‌ها لغو شود.

خامنه ای  در ادامه افزود: «اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند، واکسن درست کنند ، وضعیت خودشان اینگونه نبود.»

او در حالی این سخنان غیر تخصصی را بیان می کند  که فایزر به عنوان یک کمپانی آمریکایی توانسته است،   نخستین واکسن موثر برای ویروس کورونا را در مدتی بی‌سابقه یعنی کمتر از یک سال تولید کند و تزریق این واکسن با تایید کارشناسان جهان چند هفته‌ای است که در چندین کشور آغاز شده و باقی کشورها نیز در صف خرید آنها هستند.

علی خامنه‌ای در ادامه گفت:  نباید به دو  کشور آمریکا و بریتانیا  اعتماد کرد آنان واکسن خود را بر روی ملت های دیگر امتحان می کنند . این در حالی است که واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی روی هزاران نفر در این دو کشور و همچنین کشورهای دیگر که داوطلب شده‌اند امتحان شده است.

خامنه ای در حالی دستور ممنوعیت خرید واکسن های امریکایی و بریتانیایی را می دهد که عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، به تازگی گفته بود  که تهران پیش‌پرداخت خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از طریق برنامه «کوواکس» را به حساب کارزار سازمان جهانی بهداشت واریز کرده است.

او  در سخنرانی نوروزی خود نیز مدعی شده بود که «بخشی از این ویروس مخصوص ایران تولید شده است». حکومت ایران شواهد و مدارکی از این امر ارائه نکرده است و کارشناسان چنین ادعایی را از اساس رد کرده‌اند.

محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه، هم پیشتر ادعا کرده که شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا معتقدند «جمعیت دنیا زیاد است و باید ۲۰ درصد از جمعیت کاسته شود».

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، پیشتر در نامه  استعفای خود، وزیر بهداشت را به بیان «اظهارات غیرعلمی و معرکه‌گیری درباره تولید واکسن کرونا متهم کرد».

دستور خامنه‌ای در شرایطی صادر می‌شود که بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «واکسن بخرید» خواستار اولویت دادن دولت به خرید واکسن خارجی شده‌‌اند.

خامنه ای در ادامه گفته است که حکومت اسلامی “اصراری”» برای بازگشت آمریکا به توافق اتمی برجام ندارد و “مطالبه منطقی” تهران پیش از هر چیز”رفع تحریم‌ها” است.

او در ادامه از مصوبه مجلس برای لغو تعهدات برجامی ایران نیز حمایت کرد و آن را «کاملاً تصمیم درست، عقلایی و قابل قبول» نامید. این در حالی است که این تصمیم با واکنش منفی کشورهای دیگر طرف برجام و دولت حسن روحانی و شماری از معاونان وی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مواجه شده بود.

مجلس شورای اسلامی روز ۱۲ آذر طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» را تصویب کرد که می‌گوید در صورت «عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای ۱+۴ در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع موانع صادرات و فروش نفت ایران دو ماه پس از تصویب این قانون»، سازمان انرژی اتمی «باید در طول یک سال هزار سانتریفیوژ آی‌آر۶ بسازد».

اتحادیه اروپا نیز پیشتر هشدار داده بود که اقدام ایران برای آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی “انحراف قابل ملاحظه “از تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به “برجام” خواهد بود.