خامنه‌ای مدعی شده است که  حکومت ایران  قادر به تولید موشک با برد ۵۰۰۰ کیلومتر است

علی خامنه‌ای، دو سال پیش در ویدیویی کوتاه که شب گذشته در تلویزیون  رسمی حکومت ایران منتشر شد، ادعا کرده بود  که رژیم  دارای موشک‌های بالستیک با برد ۲۰۰۰ کیلومتر است.

خامنه‌ای در ادامه این سخنرانی ویدیویی می گوید:  «من گفتم برد موشک‌های بالستیک بیشتر از ۲۰۰۰ کیلومتر نباشد. اما کارشناسان تولید موشک، می‌خواستند تا برد ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر موشک تولید کنند که من نگذاشتم و گفتم در حال حاضر نباید برد موشک‌ها بیشتر از ۲۰۰۰ کیلومتر باشد.

خامنه ای  در ادامه موشک‌های بالستیک حکومت ایران را “نقطه‌زن” عنوان می‌کند و به عنوان یک مقام غیر کارشناس نظامی می گوید:  «موشک‌های نقطه‌زن ۲۰۰۰ کیلومتری ما بسیار سلاح برجسته‌ای است. این موشک‌ها به فاصله ۵ تا ۱۰ متری هدف را می‌زنند.»

تلویزیون حکومت ایران در حالی این سخنان خامنه‌ای را منتشر می کند  که خبرهایی در رابطه با گنجاندن «برنامه موشکی» ایران در مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی انتشار یافته است.

از سویی دیگر رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، هم در نشست روز گذشته (دوشنبه)، خود در بروکسل، ازرژیم  ایران خواستند که تمام فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را متوقف کند.

در همین راستا، رهبران کشورهای صنعتی موسوم به “گروه هفت”نیزدو روز پیش  با انتقاد از “اشاعه تکنولوژی ساخت موشک و تسلیحات”توسط جمهوری اسلامی از تهران  خواستند برنامه موشکی خود را طبق قطعنامه‌ ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، متوقف کرده و از ایجاد بی‌ثباتی در منطقه دست بردارد.

در همین حال،  بنی گانتس، وزیر دفاع دولت جدید اسرائیل  نیز روز گذشته (دوشنبه)  بر موضع کشورش مبنی بر منع ایران از دسترسی به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

او تاکید کرد که  تل‌آویو به‌منظور جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای، به همکاری و هماهنگی با واشینگتن ادامه خواهد داد.