خامنه‌ای نمی گذارد ایران به  اف ای تی اف، بپیوندد،  برایش جان مردم اهمیتی ندارد

در حالی که هر روز رسانه های خبری جهان خبر می دهند که برخی  از کشورها واکسیناسیون کورونا را آغاز کرده و بسیاری از کشورها نیز خرید این واکسن را قطعی کرده‌اند، علی خامنه ای با دستورات اش مانع پیوستن کامل ایران به گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم موسوم به «اِف اِی تی اِف» (FATF)، شده و خرید واکسن  برای مردم را با مشکل مواجه کرده است.

علی مطهری، نماینده پیشین مجلس نیز دو روز پیش گفته بود که به دلیل قرار گرفتن ایران در لیست سیاه “اِف اِی تی اِف” مقامات ایران نتوانستند ۵۰ میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کورونا سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنند و سهمیه ایران از بین رفته است.

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز پیشتر  با بیان اینکه نپیوستن به “اِف اِی تی اِف” آثار خود را در تراکنش‌های مالی نشان داده است، ‌مدعی شد که در انتقال پول به سازمان بهداشت جهانی مشکلاتی ایجاد شد، اما قرارداد ایران با سازمان بهداشت جهانی پابرجا است. البته او اعتراف کرد که هنوز دولت ایران خرید واکسن را، حتی با تعداد محدود، نهایی نکرده است.

سخنان مبهم و ضد و نقیض مقامات حکومت ایران  در مورد خرید واکسن کورونا، که گاه تحریم را بهانه نخریدن واکسن اعلام کرده بودند، طی روزهای اخیر موجب اعتراض کاربران ایرانی توییتر شد. حال مشخص شده است که نپیوستن به “اِف اِی تی اِف” مشکل اصلی در توقف روند خرید واکسن بوده است.

کارگروه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم «اِف اِی تی اِف» که در سال ۱۹۸۹ تاسیس شده است، فهرست کشورهایی را که به گروه‌های تروریستی کمک مالی کرده و اقدامات ضد پولشویی ندارند، تهیه می‌کند.

حکومت ایران  دو لایحه دیگر درخواستی «اِف اِی تی اِف»، لوایح اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، را به تصویب رساند اما نگرانی از روند انتقال پول توسط سپاه پاسداران برای اقدامات خارجی این نیروی نظامی و همچنین مخالفت های خامنه ای  و منصوبان آن در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام موجب شد تا پیوستن ایران به دو کنوانسیون مذکور متوقف شود.

علی خامنه ای دو سال پیش تلویحاً خواستار کنار گذاشته شدن لوایح پیوستن به این کنوانسیون‌ها شد و از مجلس خواست که “مستقلاً” قانون‌های خود را در زمینه پول‌شویی و مقابله با تأمین مالی تروریسم وضع کند.

او بعدا این موضوع را به دستگاههای ذیربط سپرد و در واقع مسئولیت رد کردن این لوایح را به منصوبین خود در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرد. شورای نگهبان با تصویب این لوایح مخالفت کرد و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پس از بیش از یک سال نتواست به اجماع برسد.

در طی این سالها، مقامات جمهوری اسلامی بارها تحریم های آمریکا را مانع خرید دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم اعلام کرد و ایالات متحده نیز بارها به صراحت اعلام کرده که این اقلام شامل تحریم نیستند. حال مشخص شده است که تصمیم منصوبان خامنه ای  در نپیوستن ایران به «اِف اِی تی اِف» مانع اصلی بسیاری از خریدهای حیاتی ایران از دیگر کشورها بوده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر در این باره گفته بود: رژیم  ایران نشان داده که به عمد از همکاری در مورد مقابله با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم سرباز می‌زند تا اقتصادش از هیچ‌گونه شفافیتی برخوردار نباشد و بتواند به صادرات تروریسم ادامه دهد.

او هشدار داده بود که اگر ایران به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم نپیوندد، با عواقب آن روبرو خواهد شد.