خامنه ای، در آخرین سخنان خود برای نخستین بار اعتراف کرد: معیشت مردم حقا دچار تنگی شده است

علی خامنه ای در دیدار با  روسای سه قوه و  اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی تاکید کردند: مشکل اقتصاد کشور نداشتن راهکار نیست،  همت، شجاعت و پیگیری جدی نیاز است که این امر در بیم مسئولان دیده نمی شود.

خامنه ای  با اشاره به چهار محور ضروری  برای اقتصاد کشور یعنی حل مشکل کسری بودجه، افزایش سرمایه گذاری، جهش تولید و حمایت از قشرهای ضعیف گفت: باید با همت جدی و تالش پیگیر مسئوالن، تأثیر اجرای راهکارهای عملی در زندگی مردم مشخص شود.

رهبر حکومت اسلامی ایران،  اقتصاد را موضوع اصلی کشور دانست و گفت:  اینکه در سالهای اخیر شعار هر سال، موضوعی اقتصادی انتخاب شده، به همین دلیل است

او علت مشکلات اقتصادی کشور را کورونا دانست و افزود:  این ویروس باعث شده، معیشت مردم حقاً دچار تنگی شود و در ماههای اخیر نیز مشکلات را بیشتر کرده است

خامنه ای گفت:  باید  راهکارهای عملی ارائه شود تا  در کوتاه مدت نتیجه دهد و تأثیر آن در زندگی مردم مشخص شود که البته زحمت اجرای این راهکارهای عملی و تاثیرگذاری آنها، همت جدی و تلاش رؤسای قوا و مسئولان مرتبط با سه قوه در تشکیلات و سازمانهای آنها است.

خامنه ای در ادامه  تاکید کرد:  برای علاج  تحریم ها دو مسیر وجود دارد، یکی خنثی سازی تحریم ها و غلبه بر آنها و دیگری “رفع تحریم ها” است.

او با رد تلاش های برجام توسط دولت روحانی گفت: البته ما مسیر رفع تحریم را یک بار امتحان و چند سال مذاکره کردیم اما به نتیجه ای نرسید

خامنه ای  با اشاره به مسیر غلبه بر تحریم ها و بی اثر کردن آنها گفتند: این مسیر ممکن است در ابتدای کار، سختی ها و مشکلاتی داشته باشد اما خوش عاقبت است.

او گفت:  اقتصاد خانواده ها به علت رکود تورمی در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده و دوباره  کورونا را مسبب همه مشکلات دانست و گفت:  دشواری های جدی معیشتی برای گروههای زیادی از مردم به وجود آورده است که باید در این زمینه اقدامی جدی انجام داد

همزمان حسن روحانی رئیس نیز در این باره وعده داد: ۲۲۶ طرح در بخش های مختلف از جمله مسائل ناظر به اشتغال، اصالح امور بانکی و بودجه، شفافیت، نظام پرداخت، سرمایه گذاری، فروش نفت و کنترل قیمت ارز و کالاهای اساسی مصوب خواهد شد.