خامنه ای:«در آمریکا هزاران نفر را به صرف حضور در خیابان، به زندان می‌برند».

علی خامنه‌ای، در تازه ترین واکنش خود درباره  بازداشت آمریکایی های معترض در خیابان،  گفت: ‌ «در آمریکا هزاران نفر را به صرف حضور در خیابان، به زندان می‌برند».

این در حالی که خامنه ای  در جریان اعتراضات آبان ۹۸ به مقامات امنیتی دستور گفته بود: «جمهوری اسلامی در خطر است. به هر شکلی شده به اعتراض‌ها پایان بدهید. دستور من این است».

خامنه ای در روزهای گذشته نیز در همین باره گفته بود که حکومت امریکا مردم را میکشد و پاسخگو هم نیستند و این جمله وی بازتاب گسترده ای در میان مردم داشت که مردم را می کشند و پاسخگو هم نیستند.

خبرگزاری رویترز پس از خیزش آبان ۹۸ طی گزارشی نوشته بود که «در حدود کمتر از دو هفته ناآرامی‌ها که از ۱۵ نوامبر آغاز شد، حدود ۱۵۰۰ نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند».

نهادهای حقوق‌بشری همواره نسبت به نقض حقوق‌ بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها و اعمال شکنجه علیه آنها در زندان‌های ایران هشدار داده‌اند.

خامنه‌ای در ادامه  تذکر داد که باید از انتشار فیلم های داخلی که  بی عدالتی در کشور را نشان میدهند جلوگیری کرد.

وی در ادامه گفت:«غربی‌ها برخلاف واقعیت، در فیلم‌های سینمایی‌، دادگاه‌های خود را عرصه‌ی عدالت محض نشان می‌دهند ولی ما حتی در ارائه‌ واقعیات کشور از ظرفیت‌های هنری و رسانه‌ای بهره نمی‌گیریم و گاهی برعکس نشان می‌دهیم».

علی خامنه‌ای در سی سال رهبری خود یک سیاست ثابت داشته است آن هم اینکه  چه در مدیریت  داخلی و چه در اعمال سیاست خارجی همیشه معتقد است نرمش،فایده ندارد و طرف مقابل را به عقب‌‌شینی وا نمی‌دارد بلکه باعث می شود وی زیاده خواه شود و تقاضاهای جدیدی مطرح کند.

خامنه ای معتقد است که اگر با مخالفان مصالحه کند و آنان را راضی نگه دارد در واقع نوعی  “عقب نشینی از سر ضعف” است  و تا سر حد امکان از آن خودداری کرده است.

نشریه حزب‌الله که آن را دفتر  خامنه‌ای منتشر می‌کند یک روز پس از افزایش قیمت بنزین و شروع اعتراضات خبر داده بود که او مصوبه شورای عالی امنیت ملی را برای ادامه اجرای طرح تایید کرده است :”در جلسه‌ شورا، همه‌ اعضا متفق‌القول بر این نظر بودند حالا که این طرح کلید خورده، باید اجرا شود، وگرنه عقب‌نشینی از این موضع، شدیدتر شدن آشوب‌ها و ناامنی‌ها را به دنبال خواهد داشت. اما اقناع نمایندگان مجلس در این شرایط، فراتر از توان رئیس مجلس بود، برای همین، نظر اعضای شورای عالی امنیت ملی این بود که باید برای حل این موضوع، از رهبر انقلاب کمک گرفته شود”.

بر اساس این گزارش  خامنه‌ای از طریق علی لاریجانی رئیس مجلس، برای نمایندگان “حکم محرمانه حکومتی” فرستاد که هرگونه طرحی را برای بازگرداندن بنزین به نرخ قبلی کنار بگذارند و دقایقی پس از آن هم به طور علنی از ادامه افزایش قیمت حمایت کرد.

نشریه حزب الله نوشته است  که “اقناع نمایندگان مجلس در این شرایط، فراتر از توان رئیس مجلس بود” و خامنه‌ای برای کنترل وضعیت باید شخصا وارد می‌شد

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران ، اعتراض‌های آبان  را در طول چهل سال پس از روی کار آمدن حکومت اسلامی  در ایران “بی‌نظیر” خواند٬ و گفته بود که اگر ورود رهبر نبود، «اعتراض‌ها ۴۸ساعته جمع نمی‌شد».