خامنه ای به تفصیل در مدح سلیمانی و فخری زاده سخن گفت، ولی رفسنجانی را نادیده گرفت

با فرا رسیدن چهارمین سالگرد مرگ مرموز اکبر هاشمی رفسنجانی، امروز (آدینه) بسیاری از روزنامه های غیر وابسته به جناح اصولگرا، مقاله های اساسی و گزارش های عمده خود را به این خبر اختصاص دادند، ولی روزنامه های وابسته به رژیم، این رویداد را نادیده گرفتند و سخنی درباره آن ننوشتند.

رفسنجانی چهار سال پیش، هنگامی که در یک محیط کاملا خلوت به شنا در استخر مشغول بود، ناگهان درگذشت و ادعا شد که علت آن سکته قلبی بوده است. ولی بسیاری از دست اندرکاران امور ایران، آن را قتلی به دستور خامنه ای می دانند.

رفسنجانی و خامنه ای از حتی پیش از انقلاب، دوستی و همکاری نزدیکی داشتند. ولی همیشه نیز با هم در رقابت بودند و پس از مرگ مشکوک رفسنجانی، ارزیابی شد که خامنه ای پایه های قدرت خود را آن قدر مستحکم دانسته که گفته است باید رقیبش را برای همیشه از میدان بیرون راند.

خامنه ای در سخنرانی مفصل امروز خود، در حالی که به تفصیل به هلاکت قاسم سلیمانی و چهلمین روز هلاکت محسن فخری زاده پرداخت، به چهارمین سالگرد مرگ رفسنجانی هیچ اشاره ای نکرد و این دوست پیشین خود را بکلی نادیده گرفت.

روزنامه جمهوری اسلامی در صفحه اول با تیتر درشت نوشته است:  اگر هاشمی رفسنجانی زنده بود، در مقابل ناجوانمردان می ایستاد

مسیح مهاجری، مدیر مسئول این روزنامه در بخشی از این مقاله نوشته است: اگر  هاشمی زنده بود با نفوذی که داشت و رایزنی هایی که می کرد مشکل لوایح FATF را همان مرحله اول حل می کرد و برای نجات مردم ایران ، در مقابل همه ناجوانمردان می ایستاد.

روزنامه آرمان ملی، نیز نوشته است: رفسنجانی ؛ هم «تاریخ» هم «شناسنامه» حکومت اسلامی است.

این روزنامه در ادامه نگاشته است که هاشمی تنها شخصیتی بود که مظلومانه از سوی همه جریانات سیاسی مورد هجمه و تخریب قرار ‌گرفت.

روزنامه اعتماد نیز در این باره نوشته است: از اتهام اشرافی‌گری تا صبوری برابر منتقدان

روزنامه اطلاعات نیز تیتر زده است که رفسنجانی نماد همبستگی دینی و ملی ایران بود.

همچنین روزنامه دولتی ایران نیز نوشته است: مرگ ناگهانی  هاشمی رفسنجانی همانند رد صلاحیتش در سال ۱۳۹۲، در زمره اتفاقاتی بود که شوک بزرگی به جامعه ایران و فضای سیاسی آن وارد کرد اگرچه در این باره زیاد سخن گفته شده، شما دلیل آن شوک‌زدگی جامعه و در عین حال حضور گسترده مردم در مراسم تشییع  ایشان را بهتر می دانید؟!!

صدای اصلاحات نیز نوشته است : هاشمی درد ها را می دانست ، با مردم گریه می کرد و با آنها می خندید.

و این در حالی که رسانه های حکومتی وابسته به علی خامنه ای و سپاه پاسداران این تاریخ را نادیده گرفتند و علی خامنه ای که در توصیف خدمات قاسم سلیمانی سخنوری کرد از دوست دیرین مبارزاتی خود سخنی به میان نیاورد و کاملا  او را نادیده گرفت

ولی حسن روحانی  در جلسه هیات دولت گفت: هاشمی رفسنجانی یکی از مظلومین تاریخ کشور است که مظلومیتش همچنان ادامه دارد

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین  ایران و رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام، چهار سال پیش در چنین روزی  ۱۹ دی‌ماه، به هنگام شنا در استخری در مجموعه سعدآباد به طرز مشکوکی مرد.

بارها مخالفان روحانی و اصلاح طلبان در تهدید آنان به مرگ در اعتراضات شان گفته بودند: ای آنکه مذاکره شعارت استخر فرح در انتظارت، روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به واکنش‌های گسترده به پلاکارد یادشده در شبکه‌های اجتماعی نوشته بود: اینان علاوه بر تهدید علیه روحانی و مخالفان حکومت، نوعی اعتراف به فعال‌بودن دست‌هایی در ماجرای کشته شدن  هاشمی رفسنجانی در استخر است.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس پیشین نیز گفته بود شعار مطرح‌شده در این تجمعات  “سرنخ” تازه‌ای برای حل “معمای” مرگ رفسنجانی است  و خواستار پیگیری آن توسط وزارت اطلاعات شدند؛ خواسته‌ای که تاکنون بی‌پاسخ مانده است.