خامنه ای به گروه های نیابتی در عراق دستور داد که فعلا حملات به منافع آمریکا را متوقف کنند

میدل ایست آی: خامنه‌ای دستور توقف حملات به منافع آمریکا در عراق را داده است.

وبسایت «میدل ایست آی» نوشته است که علی خامنه ای “به دلیل تهدیدهای دولت ایالات متحده” به شبه‌نظامیان شیعی مورد حمایت خود در عراق٬ دستور توقف حملات به منافع آمریکا در عراق را صادر کرده است. این در حالی که ایرج مسجدی سفیر حکومت اسلامی ایران  به علت هدایت نیروهای نیابتی در عراق علیه آمریکا تحریم شد.

در این گزارش آمده است: “با توجه با احتمال انتخاب نشدن پرزیدنت ترامپ، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور٬ خامنه‌ای نگران دستور حملات بی پروای وی در عراق برای بازگرداندن شرایط به نفع خود است. به همین دلیل پس از هشدارهای انگلیس دستور توقف حملات به گروه های مسلح مورد حمایت ایران به منافع ایالات متحده را داده است. این دستورات به دلیل اهمیت آن٬ با دعوت فرماندهان گروه‌های شیعی مانند تیپ بدر، کتائب حزب الله و عصائب الحق به شهر قم و دیدار با رهبر ایران صادر شده است”.

میدل ایست نوشت:  پیشتر نیز مایک پمپئو٬ وزیر خارجه ایالات متحده در این باره به مقامات عراقی هشدار داده بود که در صورت تکرار این حملات سفارت ایالات متحده در این کشور بسته خواهد شد.

همزمان  وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز روز گذشته( پنجشنبه ) با انتشار بیانیه ای سفیر حکومت  اسلامی ایران در بغداد را تحریم و اعلام کرد که او نقش کلیدی در سیاست‌گذاری نیروی قدس سپاه‌ پاسداران در عراق داشته است.

اما  ایرج مسجدی، سفیر حکومت اسلامی  ایران که رابط سپاه قدس با نیروهای نیابتی مورد حمایت کشورش در عراق است ، در واکنش به تحریم خود از سوی آمریکا، گفته است که  از شنیدن این خبر «بسیار خوشحال» شده است.

در این بیانیه امده است که سفیر حکومت اسلامی ایران در عراق «بر یک برنامه آموزش و پشتیبانی از گروه‌های شبه نظامی عراقی نظارت داشته و گروه‌هایی را که مسئول حملات منجر به کشته و زخمی شدن نیروهای آمریکا و ائتلاف در عراق بوده‌اند را هدایت یا پشتیبانی کرده است.

میدل ایست به گفته  مقامات عراقی که نامشان فاش نشده نوشت:  “پمپئو در واکنش به این حملات تهدید کرده است که می‌توانند ده‌ها موضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و سیاستمداران از جمله مراکز مخفی آنان را هدف دهد. انگلستان نیز به ایران هشدار داده که تهدیدها را جدی بگیرند”.

 

در ادامه به نقل از یکی از فرماندهان ارشد شبه نظامیان تحت حمایت ایران نوشته است:  “اصل دستورات حفظ قدرت در دست شیعیان بود. یعنی حفظ موقعیت نخست‌وزیر و دولت کنونی . خامنه‌ای گفته که مصطفی الکاظمی٬ نخست‌وزیر عراق، فارغ از اینکه برای ما خوب باشد یا بد شیعه است. مهم این است که شیعیان دولت را تحت کنترل داشته باشند.