خامنه ای: تحریم انتخابات از جانب مردم، “یک حماسه پرافتخار” است و اوراق باطله هم بسود رژیم بود

علی خامنه‌ای، در دیدار با ابراهیم رئیسی و دیگر مقام‌های قوه قضاییه جمهوری اسلامی،  انتخابات نمایشی اخیر در ایران را “حماسه عظیم و واقعی” خواند و ادعا کرد که مشارکت‌کنندگان “مشت محکمی بر سینه تحریم‌کنندگان و مخالفان و معارضان انتخابات زدند”.

او در ادامه  بار دیگر به پوشش انتخابات از سوی رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران حمله کرد و خبرنگاران این رسانه‌ها را «عناصر خائن ایرانی» خواند که «برای منصرف کردن مردم از حضور در انتخابات» تلاش می‌کنند.

خامنه ای در حالی این سخنان را بیان می کند  که به گزارش سازمان‌های بین‌المللی، ایران با محدودیت‌هایی که رژیم ایران  وضع کرده، یکی از بزرگترین زندان‌های جهان برای خبرنگاران به شمار می‌رود.

او در باره  آرای باطله گفت: «این آراء ابدا به معنای جدایی آنها از نظام نیست، بلکه برعکس است، زیرا کسی که پای صندوق رای آمده … در واقع علاقه‌مندی خود را به صندوق رای و نظام نشان داده است».

این در حالی است که او  پیش از انتخابات حضور مردم را «واجب شرعی» عنوان کرده بود و رای سفید را «حرام» اعلام کرد بارها پیش از انتخابات  از مردم خواهش کرد:  حتی کسانی که او و نظام جمهوری اسلامی را قبول ندارند، برای “وجود نظام ” در انتخابات شرکت کنند.

حکومت  اسلامی  آمار شرکت کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری را که در آن آرای باطله به بیش از چهار میلیون رای بالغ شد کمتر از پنجاه درصد اعلام کرده که پایین ترین نرخ مشارکت در انتخابات ایران طی چهل و سه سال گذشته بوده است، هر چند گزارش‌ها و مشاهدات عینی نرخ واقعی مشارکت را بسیار پائین‌تر از آنچه رسماً اعلام شده نشان داده‌اند.

بر اساس آمار رسمی وزارت کشور، بیش از نیمی از واجدان شرایط رای‌دهی پای صندوق‌های رای حاضر نشدند و علاوه بر آن  میزان آرای باطله نیز در این انتخابات بیش از آراء کاندیداها بود .

خامنه ای در ادامه گفت : کارشناسان می گویند که شیوع کرونا “۱۰ درصد” بر مشارکت تاثیر گذاشت و «اگر چنانچه آن را محاسبه کنیم نزدیک به ۶۰ درصد مشارکت است که چیز خوبی است».

خامنه‌ای نامی از این “کارشناسان” نبرد و مشخص نکرد که بر اساس کدام نظر سنجی،  مردم در اثر کرونا در انتخابات شرکت نکرده اند .

روزنامه جمهوری اسلامی پیشتر درباره حضور مردم در انتخابات نوشته بود :  ۵۲ درصد از مردم در انتخابات شرکت نکردند و  بیش از ۴ میلیون آراء باطله وجود داشت

علی خامنه ای در ادامه  از عملکرد ابراهیم رئیسی در طی مدتی که در رأس قوۀ قضائیه بوده ، دفاع کرد و مدعی شد که در این دو سال و اندی ابراهیم رئیسی “امید و اطمینان مردم به قوۀ قضائیه را زنده کرد.”