خامنه ای در دیدار با دانشجویان: انتقاد بکنید، ولی ملایم باشید و اگر موضع مخالفت بگیرید، مجازات خواهید شد

رهبر روحانی حکومت ایران، با این سخنان و شرایطی که برای فعالیت سیاسی دانشجویان قائل شد، عملا گفت که رژیم ایران، فعالیت سیاسی دانشجویان را، در حدی مورد حمایت قرار می دهد که در حمایت از رژیم سخن بگویند

علی خامنه‌ای، در دیداری با دانشجویان گفت : جوانان انقلابی و حزب اللهی را تأیید می‌کنم اما جوانانی را که مرتکب خطای سیاسی می شوند، نمی بخشم .

علی خامنه‌ای، این مطلب را در دیدار با گروهی از دانشجویان، نمایندگان تشکلهای دینی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و صنفی دانشجویان» بیان کرد و افزوده گفت :من همواره جریان جوان انقلابی را تایید کرده و می‌کنم، البته این به معنای تأیید یک کار خلاف یا غلط نیست که ممکن است از تعدادی جوان انقلابی سر بزند. بنابراین من خطا را تأیید نمی‌کنم اما جوان انقلابی را حتماً تأیید می‌کنم و اگر چیزی غیر از این نقل شد، حتماً آن را قبول و باور نکنید.

رهبر روحانی حکومت ایران، با این سخنان و شرایطی که برای فعالیت سیاسی دانشجویان قائل شد، عملا گفت که رژیم ایران، فعالیت سیاسی دانشجویان را، در حدی مورد حمایت قرار می دهد که در حمایت از رژیم سخن بگویند. خامنه ای، جوانانی را که در انتقاد از رژیم و یا مخالفت با ساختار سیاسی آن سخن بگویند “خطاکار” نامید و گفت که چنین افرادی را هرگز نمی بخشد. او حتی هشدار داد که این گونه افراد، مورد تعقیب قرار گرفته و مجازات خواهند شد.

دو هفته پیش، دانشجویان دانشگاه تهران ،  در اعتراض به حجاب اجباری، در محوطه دانشگاه گرد آمدند. ولی نیروهای سرکوبگر رژیم کوشیدند آن ها را پراکنده سازند. پس از درگیری و خشونت افراد موسوم به  لباس شخصی ها و دانشجویان بسیجی، تظاهرکنندگان راهپیمایی اعتراضی خود را به خیابان های تهران کشاندند در این جریان شماری از دانشجویان زخمی شدند و شمار دیگری بازداشت گردیدند .

خامنه ای در واکنش به مطالبی که دانشجویان در این دیدار به عنوان انتقاد  از عملکرد حکومت ارائه کردند ، افزود : در مطالبتان غالباً دردها و نگرانی‌ها را بیان کردید، من نیز با بیان نگرانی‌ها و اشکالها کاملاً موافقم. ولی توجه داشته باشید اگرچه روحیه نشاط و طلبکاری خیلی خوب است، اما در بیان تعابیر و انتقادها باید دقت کنید چرا که بی‌دقتی در بیان، علاوه بر مؤاخذه خدایی، آثار نامطلوب دیگری نیز خواهد داشت.

خامنه ای در لفافه گفت که این گونه دانشجویان که انتقادهای شدید مطرح می کنند، ممکن است مورد تعقیب قوه قضائیه قرار گیرند.

آگاهان می گویند که اقدام علی خامنه ای در دیدار با افرادی که دانشجو و طلبه توصیف گردیده، تلاش برای فرو نشاندن خشم جوانان بوده و وی کوشیده است از فشارهای اعتراضی آنان بکاهد و با بکار بردن جملاتی از قبیل “من گوش شنوا دارم” و یا این گفته که “جوانان حزب الهی در جامعه ی اسلامی نقش اساسی دارند”، تلاش بر خاموش کردن نقطه نظرات آنان و هدایت به راه و روش دیگر دارد .

خامنه ای از برخی اعتراضات  دانشجویی در عرصه‌های داخلی، منطقه ای و بین المللی،نام برد و افزود : حمایت های مجموعه‌های دانشجویی از کارگران، و یا مطالبه از سه قوه و مجمع تشخیص مصلحت نظام در برخی موضوع‌ها و همچنین برگزاری تجمع‌ها در حمایت از مردم یمن و موضع‌گیری درباره حوادث نیوزیلند و نیجریه اقدامات خوبی بود که انجام گرفت اما با رعایت  متانت و عقلانیت،باید این اعتراضات صورت پذیرد .