خامنه ای گفته بود “مردم را میکشند و تازه زبانشان دراز است”. این سخنان، اکنون خود او را هدف گرفته است  

سخنان علی خامنه‌ای که درباره دولت آمریکا گفته بود: ” مردم را می‌کشند و زبانشان هم دراز است”، اکنون به یک هشتگ توییتری مبدل شده و کاربران ایرانی، آین اظهارات را علیه خود او به کار گرفته اند.

پس از انتشار سخنان  رهبر جمهوری اسلامی ،‌ ‌ درباره اعتراض‌های اخیر علیه تبعیض نژادی در آمریکا ،در صدا و سیما، به سرعت با واکنش گسترده کاربران در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

برخی از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران با به اشتراک گذاشتن تصاویری از قربانیان اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ و همچنین اعتراض‌های سراسری سه سال اخیر این جمله را در ارتباط با سرکوب صورت‌ گرفته از سوی نهادهای قضایی،‌ امنیتی و انتظامی زیر نظر خامنه‌ای استفاده کردند.

ویدا ربانی،‌ روزنامه‌نگار هفته‌نامه صدا،‌ با این هشتگ در صفحه توییترش نوشت: «بله، همیشه زبانشان دراز است و گفتند کار دشمن، خطای‌انسانی، بازداشتگاه غیراستاندارد، ریش‌تراش و… بود و هیچ‌وقت نه عدالتی اجرا شد نه حتی ملت رنگ عذرخواهی را دید».

خانواده قربانیان اعتراض‌های سال‌های اخیر نیز به این موج انتقادی پیوستند.مریم کریم‌بیگی،‌ خواهر مصطفی کریم‌بیگی از کشته‌شدگان اعتراض‌ها در عاشورای سال ۸۸، با انتشار تصویری از سنگ‌ قبر او همین جمله خامنه‌ای را بازنشر کرده است.

ایوب محبی فعال سیاسی کرد نیز نوشته است:  آقای خامنه ای ایا شما از زندانهای کردستان خبر دارید آیا می دانید که هر روز طناب اعدام که از سوی قاضی ها نژاد پرستی که بدتر از پلیس آمریکایی هستند، حق حیات را از مردم کردستان می گیرند.

شما که به سردمداران آمریکایی پیشنهاد می کنید به مردمشان و حقوق اولیه مردم آمریکا احترام بگذارند.خود شما چقدر برای مردم ایران احترام قائل شده اید؟ در این روزهای پرآشوب آمریکا هنوز کسی کشته نشده اما در هر تظاهراتی که بر علیه شما صورت گرفته بالای ۱۰۰۰ نفر توسط نیروهای شما کشته شده اند و شاید مردم ایران از این توصیه شما بی نصیب باشند .

آقای خامنه ای بهتر است  اول حق نفس کشیدن و زندگی کردن را برای ملت ایران  قائل شوید بعد حکومت آمریکا را نصیحت کنید.

کشته‌شدگان قتل‌های زنجیره‌ای،‌ اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ و همچنین مسافران کشته‌شده هواپیمای اوکراینی در دی‌ماه سال قبل نیز از جمله دیگر قربانیانی بوده‌اند، که تصاویرشان زیر جمله رهبر جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است.

این دومین بار است که اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی به اعتراض‌ها آمریکا با واکنش منفی کاربران مواجه می‌شود.

حساب کاربری “حافظه تاریخی” نیز  که با پست‌هایش عمدتا تناقض‌ها در سخنان مقام‌ها و مسئولان جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد، با کنار هم گذاشتن ویدیوی اظهارات خامنه‌ای درباره اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ و اعتراض‌های فعلی آمریکا به این موضوع واکنش نشان داد.

خامنه‌ای پیشتر در واکنش به اعتراض‌های سراسری آبان، معترضان را “اشرار” مورد حمایت گروه‌های “خبیث” خوانده بود؛ اما اکنون  در مورد اعتراض‌های مردم آمریکا به “حقوق بشر” اشاره کرده  و گفته است :  آن‌ها از حکومت خود “احساس سرافکندگی و خجلت” می‌کنند.

کاربری به نام امیرحسین در همین زمینه فهرستی از اماکن محل کشته شدن قربانیان جمهوری اسلامی منتشر کرد و نوشت: «در بازداشتگاه، در مراسم ختم، در هواپیما، در ناوچه، در خیابان و خانه، از زمین تا آسمان، در خشکی و دریا، هرجا که توانستند مردم‌ را می‌کشند زبانشان هم دراز است».

در ایران با هر نوع اعتراض مسالمت‌آمیز سیاسی و صنفی به شدت برخورد می‌شود. در اعتراض‌های آبان ماه ۹۸ به گفته مقام‌های رسمی ۲۳۰ نفر و به گزارش خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر کشته شدند.