خامنه ای یکبار دیگر از پیر شدن جامعه ایران ابراز نگرانی کرد

خامنه ای یکبار دیگر از پیر شدن جامعه ایران ابراز نگرانی کرد و خواهان اوردن بچه های بیشتر از جانب خانواده ها گردید و گفت:  الان مسئله‌ی فرزندآوری خیلی مسئله‌ی مهمی است. الان آمار فرزندآوری ما به قدر جانشینی هم نیست، یعنی کمتر از جانشینی است، الان این‌جوری است. این معنایش این است که ما تا سی سال دیگر یک جامعه‌ی پیر داشته باشیم.

خامنه ای در ادامه افزود: این خطر بزرگی است، این از همه‌ی خطرات بزرگتر است. این خیلی مهم است. این احتیاج به تلاش و کار دارد. مسلّماً راه‌هایی هم وجود دارد برای اینکه بشود این را درست کرد؛ باید بنشینید این راه‌ها را پیدا کنید.

در دهه های اخیر به علت فقر فزاینده و مشکلات معیشتی خانواده ها در ایران، آمار فرزندآوری پایین آمده است،  علاوه بر این شماری از خانواده ها هم از آوردن بچه خودداری می کنند و در مواردی هم به علت فقر خانوادگی ناچار به فروش فرزند خود می شوند .

علی خامنه ای گفت:   یک مسئله، مسئله‌ی بقاء خانواده و جلوگیری از متلاشی شدن خانواده است. راه‌هایی را پیدا کنید!  یکی از آقایان گفتند که طلاق در فلان شهر این مقدار کاهش پیدا کرده، خیلی خوب، این مهم است، این را دنبال باید کرد، این چیز خیلی مهمی است، خانواده‌ها را از متلاشی شدن  باید نجات داد.

سازمان ثبت اسناد و املاک در ایران نیز اعلام کرده است که  رشد آمار طلاق در چهار ماه نخست امسال بیش از سه برابر رشد آمار ازدواج بوده است.بر اساس این گزارش، تعداد ازدواج‌ها در چهار ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه پارسال فقط سه درصد رشد داشته است.

این در حالی است که تعداد طلاق‌های ثبت شده ایران در این مدت نسبت به چهار ماه ابتدای پارسال ۱۰ درصد افزایش یافته است.

خامنه ای در ادامه گفت:  فضای داخل خانواده خیلی مهم است و احتیاج به قانون دارد، باید قوانینی وجود داشته باشد که روابط داخل خانه را که گاهی اوقات برخلاف عدالت و گاهی اوقات شکلهای ناهنجاری دارد، اصلاح کند.

اما شماری از کارشناسان، عامل اقتصادی را مهم‌ترین عامل کاهش ازدواج و افزایش آمار طلاق در کشور معرفی می‌کنند .

حبیب‌الله حسنی، رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق نیز گفته است:  مشکلات اقتصادی و اشتغال، از عوامل اصلی  افزایش آمار طلاق در ایران اعلام کرده بود.

خامنه ای در ادامه گفته است: خامنه ای گفت: کار به جایی رسیده است که  گاهی دخترهایی بدون آوردن نام یا گاهی هم با نام، به من نامه مینویسند که طالب ازدواجند و برایشان فراهم نمی‌شود. فکر کنید ببینید چه کار باید کرد؟ همه‌ی اینها قابل علاج است. بایستی این را “علاج کرد”.

در جنگ ایران و عراق حدود ۴۰۰ هزار زن بیوه شدند و هر اندازه فقر در ایران گسترده تر می شود توانایی مردها برای تشکیل خانواده کاهش می یابد و اکنون چند سال است روندی در ایران گسترش می باید که انرا ازدواج سفید می نامند .

رهبر حکومت ایران افزود:  واقعاً‌ به زنها ظلم می‌شود؛ این البته مخصوص محیط ما نیست، در محیطهای فرنگی بیشتر از اینجاها ظلم می‌شود، البته  گاهی هم به مردها ظلم می شد، یعنی الان هم همین‌جور است. باید یک هنجارِ درستِ دینیِ اسلامی‌ تنظیم شود و برایش ضوابط و مقرراتی گذاشته بشود که این هنجار بر محیط داخل خانواده حاکم بشود.

این در حالی که زن ستیزی یکی از ایدئولوژی های اصلی این حکومت است. از همان زمانی که روح الله  خمینی در ایران به قدرت رسید با صراحت وظیفه زنان را خانه‌داری، مراقبت از شوهر و تولید مثل تلقی کرد. این طرز تفکر در ایران قدرتمند است و هر زمان که جریان‌های بنیادگرا قدرت را به دست می‌آورند، در صدد اجرایی شده ان در جامعه میشوند و این تفکر را در همه زمینه های آموزش، سیاست و غیره دنبال می کنند. در زمینه حقوق زنان آنها سعی میکنند با خانه نشین کردن زنان اقتدار خود را تحکیم کنند.

خامنه ای تاکید کرد که  باید فرهنگ‌سازی کنید. ببینید چگونه میشود فرهنگ‌سازی کرد؛ بالاخره بروید افکار عمومی را درست کنید، باید کار از دست مردم گرفته نشود، دستگاه حکومت مسئولیت دارد، دولتها مسئولیت دارند، همه‌ی دستگاههای مختلف حکومتی مسئولیت دارند و باید به وظایفشان عمل کنند .