خانم نیکی هیلی، به عنوان آخرین یادگاری خود، در مخالفت با قطعنامه ای علیه اسرائیل در مجمع عمومی رای داد

ایالات متحده برای نخستین بار به یک قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد  محکومیت تسلط اسرائیل بر بلندی های گولان رای مخالف داد. این قطعنامه هر سال در مجمع عمومی مطرح می شود و خواستار بازگردانیدن بلندی های گولان به سوریه می باشد.

در سال های گذشته، ایالات متحده همیشه به این قطعنامه رای ممتنِع داده، ولی این بار با آن مخالفت کرده است.

بلندی های گولان در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد و چند سال بعد، با تصویب لایجه ای در پارلمان، رسما به خاک اسرائیل ضمیمه شد. ولی جامعه جهانی هرگز این رفتار را نپذیرفته و هیچ کشور خارجی مالکیت اسرائیل بر گولان را مورد تائید قرار نداده است.

در سال های گذشته،  چندین کشور دیگر نیز همانند ایالات متحده به این قطعنامه رای ممتنع می دادند. ولی آگاهان می گویند که رای این بار آمریکا در حمایت اسرائیل، به مفهوم آن نیست که دولت ایالات متحده تسلط اسرائیل بر بلندی های گولان را به رسمیت می شناسد و آن را می پذیرد.

در مذاکرات صلح بین اسرائیل و سوریه که در بیست و چند سال پیش برگزار شد، اهود باراک نخست وزیر وقت اسرائیل حاضر شد در ازای برقراری یک صلح پایدار، سراسر گولان را به سوریه بسپارد.

ولی پرزیدنت حافظ اسد، پادر بشار که رهبر سوریه در آن زمان بود، بخشی از سواحل دریاچه کینرت را که کاملا در خاک اسرائیل قرار دارد مطالبه می کرد و از این رو گفتگوهای صلح به نتیجه نرسید.

در چهار دهه اخیر اسرائیل چندین شهر و ابادی در گولان برپا ساخته و صنایع متعددی در آن جا تاسیس کرده است.

آگاهان می گویند که گرچه رای منفی آمریکا به این قطعنامه، که یک حمایت آشکار از اسرائیل است، به مفهوم آن نیست که دولت واشنگتن مالکیت اسرائیل بر آن ناحیه را تائید می کند، ولی یک اقدام تاریخی و ابراز حسن نیت نسبت به اسرائیل می باشد.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل، یک بار دیگر از خانم نیکی هیلی سفیر ایالات متحده که دوران خدمتش ماه آینده به پایان می رسد سپاسگزاری کرد و آن را هدیه خوبی برای اسرائیل دانست.

تیوید فریدمن سفیر ایالات متحده در اسرائیل دو ماه پیش گفته بود که وی بر این باور است که اسرائیل هرگز از بلندی های گولان صرفنظر نخواهد کرد. ولی افزوده بود که پرزیدنت ترامپ، با آن که سفارتخانه را به اورشلیم منتقل ساخته، گولان را به عنوان جزیی از خاک اسرائیل به رسمیت نخواهد شناخت.

یک دیدگاه

  1. نیکی عزیزم خیلی دوست دارم ای زیبا بانوی مقتدر امریکا برکت و سلامت بر تو باشه تو رو در پستهای مهم تر خواهم دید امین امین امین برکت بر اسرائیل باد تا ابد

Comments are closed.