خانواده‌های  اعدام‌شدگان سیاسی دهه شصت ، از سازمان ملل خواستند تا از  تخریب خاوران جلوگیری کنند

گروهی از  خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام‌شده در دهه شصت در نامه‌ای به میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، جاوید رحمان، خواهان اقدام فوری کمیسر و دو گزارشگر سازمان ملل برای جلوگیری از نابودی گورهای این اعدام‌شدگان در گورستان خاوران به دست حکومت ایران شدند.

این نامه خطاب به میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، جاوید رحمان،گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و احمد شهید گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای آزادی بیان و ادیان، نوشته شده است.

در این نامه آمده است: «اینک روشن شده است که حکومت ایران با تحت فشار قرار دادن بهائیان نقشه دیرینش را برای تخریب گورستان خاوران و محو نشانه‌های کشتار زندانیان سیاسی به پیش می‌برد».

این خانواده‌ها تاکید کرده اند :  «از شما نیز درخواست می‌کنیم که با استفاده از کلیه‌ اختیارات و امکانات آن از ویرانی و نابودی این گورستان که سند جنایت بزرگ و نمادی از حافظه‌ تاریخی مردم ایران است، به فوریت پیشگیری کنید».

آنان نوشته اند: «تخریب این مکان و از بین بردن آثار و بقایایی انسانی که در این گورها وجود دارد و می‌توانند در تعیین هویت قربانیان موثر واقع شود، روشن شدن حقیقت و انجام عدالت برای خانواده قربانیان را به خطر می‌اندازد».