خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی تهران تجمع کردند

خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی تهران تجمع کردند ، این خبر را حامد اسماعیلیون، دندان‌پزشک و نویسنده مقیم کانادا که همسر و دخترش را در جریان سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داد،اعلام کرد.

حامد اسماعیلیون با انتشار پیامی در صفحه فیسبوک خبرداد که روز گذشته (شنبه) جلسه‌ای در دادسرای نظامی تهران با حضور خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی و همچنین صادق عرب‌زاده، بازپرس پرونده و معاون دادستان نظامی برگزار شد.

وی در ادامه نوشته است: بر اساس  توضیح بازپرس،  قرار نهایی صادر شده است و منتظر تعیین تاریخ دادگاه هستند بدون این‌که هیچ‌یک از وکلای خانواده‌ها به پرونده دسترسی داشته باشند.

هواپیمای اوکراینی سال گذشته با ۱۷۶ سرنشین هدف دست‌کم دو موشک پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد .

سپاه پاسداران بعد از چند روز پنهان‌کاری، سرانجام تحت فشار جامعه جهانی اقرار کرد که این هواپیما با موشک‌های سپاه ساقط شده است، اما علت آن را «خطای انسانی» اعلام کرد.

پس از این کشتار جمعی ، دولت‌های کانادا و اوکراین بارها تاکید کرده‌اند که حکومت ایران،  تاکنون به وعده‌هایش در مورد پاسخ‌گویی کامل و روشن شدن حقیقت عمل نکرده است.

حامد اسماعیلیون پیشتر هم در بخش‌هایی از یادداشت اخیرش، به نمونه‌هایی از نحوه برخورد مسئولان دادسرای نظامی با خانواده‌های داغ‌دار در جلسه روز های گذشته  اشاره کرده است.

اسماعیلیون نوشته است :  معاون دادستان در پاسخ به پدری که فرزندش را در جریان سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داده است، گفت: «کُشتیم؟ خوب کردیم که کشتیم.»

بازپرس پرونده هم مدعی شده است که «کدام کشور، عاملین حمله به یک هواپیمای مسافربری را محاکمه کرده که ما بکنیم».

در این یادداشت به ثبت شکایت رسمی برخی خانواده از امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، نیز اشاره شده است.

حامد اسماعیلیون نوشته است که این  جلسه در پایان، به «تشنج» کشیده شد و وضعیت «نامساعد» برخی از پدران و مادران، کار را به اورژانس و بیمارستان هم کشاند.

پس از آن، تجمع اعتراضی خانواده‌ها در مقابل دادسرا با اخطار ماموران انتظامی روبه‌رو شد و خانواده‌ها در نهایت، وادار به ترک محل شدند.

در روزهای گذشته، شبکه خبری سی‌بی‌سی کانادا نیز گزارش دادند  که دولت و نهادهای امنیتی کانادا مشغول بررسی یک فایل صوتی منتسب به وزیر امور خارجه ایران در رابطه با سقوط هواپیمای اوکراینی هستند. در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه ۲۲ بهمن، اظهار داشت که «ادعای وجود چنین نواری خلاف واقع است».

در این گزارش آمده است که  صدای منسوب به محمد جواد ظریف در این فایل صوتی به احتمال دست داشتن دو یا سه «نفوذی» در سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی اشاره می‌کند.

در ادامه گوینده این فایل صوتی تاکید می‌کند: اما حکومت و نظامیان ایران هرگز اجازه نخواهند داد «حقیقت» روشن شود، چرا که چنین اقدامی باعث باز شدن «برخی درها به سوی سیستم دفاعی کشور» خواهد شد که به «نفع کشور نیست».

گفتنی است که با وجود گذشت بیش از یک سال از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین تاکنون هیچ‌یک از مقام‌های ارشد سپاه پاسداران از بابت این پرونده از سمت خود برکنار نشده است.