خانواده‌های جان باختگان هواپیمای اوکراینی، از خامنه‌ای و سپاه پاسداران به دادگاهی در آمریکا شکایت کردند

دفتر حقوقی هریسپی در شهر واشنگتن آمریکا اعلام کرد به وکالت شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی که تابعیت آمریکایی دارند، در دادگاه فدرال حوزه شهر واشنگتن «از حکومت ایران به رهبری علی خامنه‌ای»  و «سپاه پاسداران به فرماندهی حسین سلامی»، شکایت کرده است.

هواپیمایی اوکراینی دی ماه سال گذشته،  هدف شلیک موشک‌های پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

این دفتر حقوقی با انتشار اطلاعیه  ای خبرداد  که خانواده چند تن از  کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲  که تبعه آمریکا هستند بابت «قتل خانواده درجه یک خود با موشک‌های پدافند سپاه پاسداران و عدم حفظ امنیت جان مسافران در شرایط جنگی و همچنین مخفی کردن شواهد کلیدی و نابود کردن بقایای حادثه در محل تصادف» این شکایت را ثبت کرده‌اند.

به گفته این دفتر حقوقی، شکایت انجام شده «در جهت روشن‌سازی زوایای مخفی این حادثه و جلوگیری از تبانی بین ایران و شرکت اوکراینی برای سرپوش‌گذاشتن بر حقایق و نفی حقوق خانواده قربانیان» هواپیمای اوکراینی است.

شاکیان در این باره ابراز امیدواری کرده‌اند که شکایت و تشکیل پرونده کشته شدن ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پدافند پاسداران «قدمی تاثیرگذار در جهت دادخواهی و پاسخگویی عوامل و آمرین این جنایت» باشد.

دفتر حقوقی ھریسی نیز به عنوان وکیل شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی تاکید شده است که خانواده‌های قربانیان نه تنها کوچکترین اعتمادی به بررسی صحیح این پرونده توسط عاملین آن ندارند، بلکه هیچ اعتمادی هم به قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران برای اجرای عدالت ندارند.

این شکایت یکی از چند تلاش بین‌المللی حقوقی است که در ارتباط با هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی علیه حکومت ایران  ثبت شده است.

خبرگزاری رویترز نیز سال گذشته نوشته بود که یک تیم حقوقی کانادایی، به وکالت از گروهی از بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی، شکایتی را علیه علی خامنه‌ای رهبر حکومت اسلامی و شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران از جمله امیر علی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در کانادا ثبت کرده‌اند.

کانادا در شهریور ماه سال‌جاری به طور رسمی به ایران اعلام کرد که دو شکایت دسته‌جمعی در ارتباط با هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی علیه دولت حکومت اسلامی  ایران و برخی مقام‌های ارشد حکومت در دادگاه‌هایش به جریان افتاده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ، در واکنش به شکایت خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در دادگاه‌های کانادا اما گفت که «دادگاه کانادایی در مورد اتفاقی که خارج از حوزه قضایی آن رخ داده، هیچ صلاحیتی ندارد».

پیشتر نیز لعیا جنیدی، معاون حقوقی حسن روحانی، از اقدامات حکومت ایران  برای جلوگیری از ثبت شکایت در دادگاه بین‌المللی در خصوص پرونده هدف قرار دادن پرواز پی‌اس۷۵۲ خبر داده بود.

جنیدی افزود که در مورد خانواده کشته‌شدگان با «جبران خسارت زیان‌دیدگان، رفتار مساوی و کمک به آنها» و در مورد ابعاد بین‌المللی حمله به این هواپیما نیز «رسیدن به کمیته مشترک تحقیق به ریاست ایران به  نتایج مورد قبول ما» این پرونده بسته خواهد شد چون «مبنای ایکائو، گزارش فنی کمیته تحقیق مشترک است».

این در حالی است که اعضای خانواده شماری از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی شکایتی را در دادگاه انتاریوی کانادا، به طور مشخص علیه  علی خامنه‌ای و فرماندهان سپاه پاسداران، با عنوان «عمل تروریستی ساقط کردن هواپیمای تهران‌ـاوکراین» ثبت کرده‌اند و شماری از خانواده‌ها نیز بر دادخواهی بین‌المللی تاکید دارند.

اکنون با ثبت شکایت دیگری به وکالت از خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در آمریکا نزد دادگاه فدرال حوزه شهر واشنگتن، ابعاد رسیدگی قضایی بین‌المللی به پرونده هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی ابعاد گسترده‌‌تری به خود گرفته است.