خانواده‌های جان باختگان هواپیمای اوکراینی، در کانادا، خواستار برخورد قاطع با حکومت ایران شدند

شماری از خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی که توسط شلیک عمدی موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد، دیروز چهارشنبه، در راهپیمایی اعتراضی با عنوان “سکوت تایید جنایت است” در مسیر  سازمان “ایکائو” در کانادا، خواستار برخورد قاطع با جمهوری اسلامی شدند.

در این راهپیمایی، گروهی از ایرانیان کانادایی‌ به همراه خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲ در مونترال کانادا حضور داشتند و با رسیدن به دفتر سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی، “ایکائو”، و  سخنرانی حامد اسماعیلیون تا پایان این مراسم آنان را همراهی کردند.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز ۷۵۲، که دختر و همسر خود را در سقوط هواپیما از دست داده است، در بخشی از سخنان خود گفت: «ما ایرانی-کانادایی‌ها می‌گوییم که این سازمان‌ها و دولت‌ها، حکومت جمهوری اسلامی را به خوبی ما نمی‌شناسند. هیچ کس بهتر از ما که یوغ این ستمگر را ۴۲ سال به گُرده کشیده است آن حکومت را نمی‌شناسد. ماییم که می‌دانیم آنها به هر جنایتی توانا هستند.»

او  همچنین از “ایکائو” انتقاد کرد که درنظر نمی‌گیرد در جمهوری اسلامی “قانون و وجدان اخلاقی و صلاحیت علمی و تحلیل فنی” حاکم نیست، بلکه “ایدئولوژی و ظلم” حاکم است.

همزمان شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح،‌ نیز در مراسمی با حضور نیروهای مسلح کردستان گفت، امکان مطالعه و ملاحظه پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی برای وکلا و اطرافیان این پرونده فراهم شده است.

او ادعا کرد که  “روند دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی که دی ماه سال ۹۸ با اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران سرنگون و برای ۱۰ نفر کیفرخواست صادر شده بود، در جریان است و به زودی رسیدگی به آن در دادگاه انجام می‌شود.”

پیشتر نیز  غلامعباس ترکی،‌ دادستان سابق نظامی استان تهران نیز مدعی شد که برای ۱۰ نفر از مسئولانی که در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی دخیل بودند کیفرخواست صادر شده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی نیز یک هفته پیش در رابطه با دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی، ادعا کرد که این «پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است.»

هواپیمای پرواز ۷۵۲ اوکراین، در تاریخ  هجدهم دی‌ماه ۱۳۹۸ با شلیک دو موشک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سقوط کرد و ۱۷۶ سرنشین آن از جمله ده‌ها نفر از ایرانیان مقیم کانادا کشته شدند و دادگاه عالی استان اونتاریو در کانادا، اواخر اردیبهشت ماه امسال، شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را «عمدی» و «تروریستی» توصیف کرد.

وزارت خارجه اوکراین نیز سال گذشته در بیانیه‌ای مقامات جمهوری اسلامی را به “دستکاری” در واقعیت و ایجاد خشم و ناامیدی در طرف اوکراینی متهم ساخته بود.