خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی می گویند : اقدام دولت کانادا در اجرای عدالت برای خانواده ها ضعیف است

شاهین مقدم، یکی از اعضای خانواده قربانیان شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی، در این باره نوشته است:  ما از عملکرد دولت کانادا و سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی در رسیدگی به این پرونده  ناراضی هستیم و اقداماتی که اتاوا تا کنون انجام داشته است  جنبه «خودنمایی رسانه‌ای» دارد .

مقدم در ادامه نوشته است: «دولت کانادا برای اجرای عدالت در حق خانواده قربانیان پی‌اس-۷۵۲ چه کرد؟ دقیقا هیچ».

خانواده‌های قربانیان می گویند:   «سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی حتی یک کلمه هم حرفی نزده است. آنها فقط در برابر رسانه‌ها خودنمایی کرده‌اند. جاستین ترودو نخست وزیر نیز  کلیه اطلاعات این پرواز را در اختیار دارد».

شاهین مقدم در ادامه همسو با خانواده قربانیان می گوید:   با وجودیکه  رالف گودیل، وزیر سابق ایمنی عمومی کانادا، به عنوان مسئول ویژه دولت کانادا در پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی منصوب شده اما اقدامات گودیل تنها باعث شده سپاه پاسداران از مسئولیت اقدام خود بگریزد.

مقدم در ادامه گفت:   در هفته جاری خواهر یکی از قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در ایران به دادگاه احضار شده و او برای اجتناب از دستگیری و زندانی شدن ناچار شد همسر و فرزند ۱۱ ساله خود را رها کرده و به ترکیه فرار کند.

مقدم  با اشاره به رفتار نادرست کانادا در ارتباط با این پرونده افزود: دفتر مهاجرت کانادا در ترکیه به این عضو از خانواده قربانیان که قصد داشت به برادرش در کانادا ملحق شود ویزا نداده و از او خواسته به ایران بازگردد.

او گفت: این عضو از خانواده‌های قربانیان هم‌اکنون در ترکیه سرگردان شده و امکان بازگشت به ایران را ندارد چرا در آنجا دستگیری و زندان در انتظار اوست.

مقدم در ادامه افزود: «به دنبال کدام عدالت هستید؟ همه مدارک آماده‌اند.»

سازمان هواپیمایی کشوری ایران گزارش خود از بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را دوم شهریور منتشر کرد.

پس از آن کتی فاکس، مدیر هیات ایمنی حمل‌ونقل کانادا، با تایید دریافت گزارش ایران گفت: «هنوز پرسش‌های بسیاری است که باید به آنها پاسخ داده شود».