خانواده‌های کشته شدگان هواپیمای اوکراینی اعلام کردند: سپاه و بسیج برای برگزاری مراسم  ما را تحت فشار قرار دادند

در سالروز جان باختن ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اوکراینی که توسط موشک های سپاه پاسداران سرنگون شد ، یک منبع مطلع به شبکه ایران اینترنشنال گفته است که  مقام‌هایی از بیت علی خامنه‌ای، در تماس‌هایی خانواده قربانیان را برای عدم برگزاری مراسم یادبود تحت فشار گذاشته‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که در روزهای گذشته تماس‌های مکرر امنیتی با خانواده کشته‌شدگان گرفته می‌شود و علاوه بر گذاشتن قرارهای شبانه و گاه و بی‌گاه، افرادی که خودشان را نماینده قضایی دفتر خامنه‌ای معرفی می‌کنند به این خانواده‌ها گفته‌اند اگر قصدی برای برگزاری مراسم سالگرد دارند، باید آن را فقط به “بچه‌های بسیج و سپاه پاسداران” بسپارند.

این فرد مطلع در ادامه گفته است که  اعضای خانواده‌هایی که در برابر این تصمیم مخالفت کرده‌اند، با تهدید به تزریق «آمپول آرامش‌بخش‌» مواجه شده‌اند.

وی افزوده است که ماموران امنیتی به تعدادی از خانواده‌ها که قصد داشتند بر سر آرامگاه فرزندانشان مراسم برگزار کنند با حالتی تحقیرآمیز گفته‌اند:‌ «اصلا از کجا مطمئنید که ما فرزند شما را زیر این سنگ دفن کرده‌ایم؟‌ مگر با چشم خودتان جنازه را دیده بودید که مطمئنید؟!»

شماری از خانواده‌ها به دلیل آسیب‌های شدیدی که به جسم فرزندانشان در اثر سقوط و آتش‌سوزی هواپیما وارد شده بود، تحمل روانی بازبینی جسد را نداشتند و به همین دلیل رضایت داده بودند که بدون چک نهایی به خاک سپرده شوند.

سال گذشته پس از انهدام هواپیما، مراسم تدفین و یادبود کشته‌شدگان در شهرستان‌های مختلف با دخالت سپاه پاسداران و با حضور ماموران و مقام‌های نظامی با یونیفورم‌ برگزار شده بود.

گفته شده است که اکنون سپاه پاسداران نیز همزمان با انتشاربیانیه‌ای بدون اشاره‌ای به شلیک موشکی این نهاد به هواپیمای اوکراینی این حادثه را  «ماجراجویی آمریکا» توصیف کرده و ان را مورد سرزنش قرار داده است.

یک منبع دیگر نزدیک به این خانواده‌ها همچنین اشاره کرده که وسایل شخصی و همراه بسیاری از مسافران هنوز به خانواده‌هایشان تحویل داده نشده است.

به گفته او وضعیت و مکان نگهداری لپ‌تاپ،‌ حافظه خارجی کامپیوتری،‌ طلا و جواهر،‌ ساعت و سایر وسایلی که مسافران همراه داشته‌اند، همچنان نامشخص است.

در ادامه این گزارش آمده است که  بارها به اعضای خانواده‌های داغدار گفته شده می‌توانند ۲۰۰ میلیون تومان یا ۸۰ عدد شتر دیه برای کشته‌شدن بستگانشان دریافت کنند.

با این حال به برخی خانواده‌ها وعده پرداخت پول داده شده و در مقابل از آن‌ها خواسته‌اند نه مراسمی برای بستگانشان برگزار کنند، نه مصاحبه‌ای کرده و نه به پیگیری حقوقی شکایتشان بپردازند.