خانواده های فلسطینی هایی که بستگان آنها در عملیات خصمانه کشته شده اند، همایشی در تل آویو به یاد آن ها برگزار کردند

خانواده های فلسطینی هایی نیز که بستگان آنها در عملیات خصمانه کشته شده اند، همایشی در تل آویو به یاد آن ها برگزار کردند

در تل آویو، همزمان با آغاز آیین های رسمی یادبود جانباختگان دفاعی اسرائیل، در بزرگترین پارک عمومی در تل آویو خانواده های شماری از شهروندان اسرائیلی و افراد فلسطینی که در رویارویی های مسلحانه جان خود را از دست داده بودند گرد آمدند تا از ادامه خونریزی و عملیات مسلحانه ابراز تنفر کنند.

در این همایش، که با اعتراض های گسترده صدها تن از راست گرایان اسرائیلی روبرو گردید، سخنگویان اسرائیلی و فلسطینی خواستار پایان بخشیدن به خشونت و خونریزی شدند و تاکید کردند که نزاع فلسطینی – اسرائیلی باید از راه های مسالمت آمیز حل شود.

گروه تروریستی جهاد اسلامی آزادی فلسطین که از حکومت ایران دستور می گیرد، در این هفته اعلام داشت که نبرد مسلحانه و حملات موشکی، تا نابودی کامل اسرائیل ادامه خواهد یافت. در مرامنامه گروه تروریستی حماس نیز نوشته شده است که این سرزمین به اسلام تعلق دارد و اسرائیل باید نابود شود و یک حکومت اسلامی به جای آن برپا گردد.

بیش از سه هزار نفر در همایش یادبود قربانیان یهودی و فلسطینیِ عملیات مسلحانه شرکت کرده بودند.

پیشتر وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرده بود که به خانواده های کشته شدگان فلسطینی در غزه و کرانه باختری اجازه ورود داده نخواهد شد. ولی دیوان عالی عدالت اسرائیل این تصمیم را غیرقانونی نامید و حکم داد که خانواده های فلسطینی حق دارند برای شرکت در این آئین، به اسرائیل بیایند.

تظاهرکنندگان راستگرا، شرکت کنندگان در این آئین یادبود را مورد توهین قرار دادند و به صورت آن ها تف کردند و آنان را خیانتکار نامیدند. ولی پلیس اسرائیل این افراد را در محدوده ای نگاه داشته بود تا نتوانند به شرکت کنندگان در مراسم، آسیب جانی برسانند.

راست گرایان در اعتراض خود می گفتند که اگر در یادروز مدافعان اسرائیل، از خانواده های تروریست های فلسطینی دعوت به شرکت می شود، آیا می توان در یادروز هولوکاست، خانواده های سربازان و افسران آلمانی را که مرتکب جنایت علیه یهودیان شده بودند، دعوت به حضور کرد؟

برگزار کنندگان همایش شب گذشته، عضو نهادی هستند که “پیکار در راه صلح اسرائیلی – فلسطینی” نامیده می شود و برپا کنندگان آن می خواهند از طریق دوستی و همکاری بین طرفین، آن ها را از ادامه جنگ و خونریزی دور نگاه دارند.

2 دیدگاه‌

  1. جالبه۰ اگر فلسطینیھا به راستی صلح و دوستی میخواھند، نخست باید عملیات تروریستی را کنار گذارند و آن را سرزنش کنند۰ دوم آنکه حقایق تاریخی را بخوانند و بپذیرند۰ بطور مثال اینکه خود را فلسطینی میخوانند، اما فلسطینیھا قومی بودہاند که در دوران حضرت داوود به دست یهودیان کاملاً نابود گشتند۰ داستان حضرت داوود و جالوتِ غول پیکر را که همه بویژه مسلمانان میدانند۰ اعراب فقط به این دلیل خود را فلسطینی میخوانند تا بتوانند سندی تاریخی بر مالکیّت خود بر اسرائیل داشته باشند۰ ھیچ اِرتباطی بین اعرابِ اسرائیلی و فلسطین وجود ندارد۰ با اینهمه، اسرائیل به اعراب اجازۂ زندگی در اسرائیل را داده اماّ اجازۂ نابودی اسرائیل را نخواھد داد۰

Comments are closed.