خانواده های قربانیان هواپیمای اوکراینی، از کمپانی های جهان خواستند از پرواز بر فراز ایران خودداری کنند

خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای  اوکراینی در ایران از خطوط هوایی کشورهای اروپایی و بین المللی خواستند: از پرواز در آسمان ایران خودداری کنید. این درخواست به دنبال عدم همکاری رژیم جمهوری اسلامی در دادن جعبه سیاه به کانادا و معرفی و مجازات عاملان این حادثه است.

در یک گزارش پیشین نیز گفته شده بود که شرکت های هواپیمایی اروپایی، پرواز  از فراز خاک ایران به مقصد کشورهای آسیایی را به یک سوم کاهش داده اند.

یک انجمن به نمایندگی از سوی خانواده قربانیان در یک عریضه اینترنتی از شرکت آلمانی لوفت‌هانزا خواسته است که از استفاده از آسمان ایران خودداری کند. این درخواست پس از آن مطرح  شد که سایت های خبری در ایران گفتند شرکت‌های هواپیمایی اروپایی تحت رهبری لوفت‌هانزا در مورد استفاده از آسمان ایران مذاکرات گسترده‌ای داشته‌اند.

در ادامه این گزارش نوشته شده که تاکنون بیش از ۱۴ هزار نفر این درخواست اینترنتی آن را امضا کرده‌اند.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲ که خودش نیز همسر و دخترش را در این فاجعه از دست داده است، می‌گوید که حکومت ایران باید مسئول شناخته شود. پرواز سانحه‌دیده اوکراینی ۵۵ شهروند کانادایی داشت.

دیدبان حقوق بشر نیز مقامات جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده بود که «طبق روال گذشته، از قبول مسئولیت فرار می کنند و به جای آن که جزئیات تحقیقات مربوط به سرنگون کردن هواپیما و مقصران آن اشتباه مرگبار را ارائه کنند، افرادی که به جان باختن ۱۷۶ نفر معترض شده بودند را محکوم کرده‌اند».

به گفته این نهاد حقوق بشری، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اواخر آوریل ۲۰۲۰ دست کم ۱۳ نفر را صرفا به دلیل اعتراض مسالمت‌آمیز به حمله مرگبار سپاه به هواپیمای اوکراینی و انکار اولیه حکومت ایران در حمله به آن هواپیمای مسافربری، به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم کرد.