خبرگزاری اسرائیلی: ماموران اسرائیلی هنگام ربودن اسناد اتمی در شورآباد تهران، در خطر شناسایی و بازداشت قرار داشتند

یک خبرگزاری اسرائیلی ادعا می کند که ماموران سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) هنگامی که مشغول جمع آوری اسناد اتمی ایران در انباری در محله شورآباد در تهران بودند، با خطر جدی شناسایی و بازداشت روبرو شدند و موساد آمادگی داشت که در چنین فرصتی برای آزادی آن ها به اقدامات فوری دست بزند.

سخن از عملیات انتقال حدود یکصد هزار سند مربوط به فعالیت اتمی ایران است که در انباری در شورآباد نگهداری می شود و ماموران موساد در یک عملیات شگفت آور توانستند آن ها را به اسرائیل منتقل سازند.

چند ماه پیش بنیامین نتانیاهو این راز را افشا کرد و اسناد بدست آمده را در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران عرضه کرد و اعلام داشت که این اسناد ثابت می کند که هدف رژیم ایران از آغاز برنامه اتمی، تولید بمب هسته ای بوده و اگر ادغا می کند که قصد بهره گیری مسالمت آمیز دارد، دروغ می گوید و می خواهد لاپوشانی کند.

عملیات موساد اسرائیل در شناسایی محل نگهداری آرشیو اتمی ایران در شورآباد و موفقیت در انتقال آن به اورشلیم، دنیا را به شگفتی واداشت. ولی اکنون یک نشریه خبری ادعا می کند که چیزی نمانده بود ماموران اسرائیلی هنگام انتقال اسناد، شناسایی و بازداشت شوند و اسرائیل برنامه نجات آن ها، برنامه های دقیقی از پیش آماده ساخته بود.

این خبر توسط  یک خبرگزاری تلویزیونی اسرائیل به نام Hevran Hadashot (شرکت خبررسانی) انتشار یافت که معمولا منابع موثقی دارند. ولی متن این خبر هنوز با واکنش هیچ مقام رسمی در اسرائیل روبه رو نشده است.

در ادامه خبر آمده است که نخست وزیر اسرائیل، پیش از انجام این برنامه و انتقال اسناد به اورشلیم، پرزیدنت ترامپ را از قصد اسرائیل آگاه ساخته بود. کارشناسان می گویند که این اقدام، گرچه ظاهرا ممکن بود اجرای کل عملیات را با خطر روبرو سازد، ولی ضرورت حیاتی داشت تا اگر ماموران اسرائیلی به دام افتادند و نیاز به نجات فوری داشتند، اسرائیل بتواند از ایالات متحده تقاضای کمک کند.

منابع رسمی اسرائیل می کوشند تا آن جا که ممکن است، ار افشای جزئیات این عملیات دوری جویند و از این رو تعیین میزان درستی اخبار آسان نیست.

کارشناسان اطلاعاتی می گویند که بی تردید عواملی در داخل ایران با موساد اسرائیل همکاری داشته و از وجود آرشیو و اسنادی که در آن بایگانی شده بود، اطلاعات موثقی در اختیار اسرائیل قرار داده بودند.

به گفته این کارشناسان، شماری از افراد محلی نیز با اسرائیل در این زمینه همکاری داشته اند.

ربودن بیش از یکصد هزار سند که از جمله شامل ۱۸۳ دیسک از نوع سی دی بود، کاری ظاهرا افسانه ای می نماد. به ویژه آن که این اسناد همگی در شش گاو صندوق بزرگ نگهداری می شد و باز کردن گاو صندوق ها به مهارت ویژه نیاز داشت.

آگاهان می گویند که اگر ماموران اسرائیلی شناسایی و دستگیر می شدند، نجات آن ها کاری بسیار دشوار و خطرناک می بود. و از این رو اسرائیل لازم دانسته بود که رئیس جمهوری ایالات متحده را به موقع از اجرای آن آگاه سازد.

هنوز از جزئیات خطری که گروه عملیاتی اسرائیل را تهدید می کرد و آن ها را در آستانه شناسایی و بازداشت قرار داده بود، اطلاعات دقیقی در دست نیست.

2 دیدگاه‌

  1. آخه چرا اغراق میکنید٬ شما اسراییلیها به ترسو بودن معروفید اونوقت چجوری این کارو کردید. مطمإنن یکی از ایران برای پول این کار را کرده لعنت خدا از زمین و آسمان بر او باد

Comments are closed.