خبرگزاری ایسنا فاش ساخت : وزیر خارجه چین برای امضای توافق ۲۵ ساله ایران و پکن به تهران آمده است 

شواهد حکایت از آن دارد که در سفر وزیر خارجه چین به ایران برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های مشترک ایران و چین مرسوم به قرارداد ۲۵ ساله هفته آینده امضا می‌شود.

این خبر چند دقیقه پیش از سایت خبرگزاری ایسنا حذف شده است

خبرگزاری ایسنا ، در گزارشی در باره سفر وانگ ای ،وزیر خارجه چین به ایران خبرداد : شواهد حکایت از آن دارد که در این سفر  برنامه ۲۵ ساله¬ همکاری‌های مشترک ایران و چین مرسوم به قرارداد ۲۵ ساله هفته آینده امضا می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است : وانگ ای عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین از امروز (آدینه ) تا فردا (شنبه )  در تهران خواهد بود.

هادی خسروشاهین روزنامه نگار و تحلیلگر سیاست خارجی نیز با انتشار مطلبی در این باره نوشته است: چینی ها قرارداد ٢۵ساله با ایران را در نیمه اسفند ٩٩نهایی کرده اند و نظرات خود را در اواخر همین ماه به اطلاع وزارت خارجه رسانده اند.با این اوصاف مهمترین ماموریت وزیر خارجه چین به ایران امضای این توافقنامه خواهد بود.”

تاریخچه قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین به سفر شش سال پیش “شی جین پینگ” رییس جمهوری چین به تهران باز می‌گردد. زمانی که دو کشور بیانیه مشترک و رسمی را امضا کردند که در یکی از بندهای آن درباره  گسترش همکاری‌های جامع ۲۵ ساله سخن گفته شد.

رئیس جمهوری چین پس از این توافق گفته بود : «اقتصاد چین و ایران مکمل یکدیگر هستند و در این سفر درخصوص برنامه‌ریزی برای همکاری استراتژیک ۲۵ ساله به توافق رسیده‌ایم و آماده گسترش و تعمیق همکاری‌ها در بخش‌های فرهنگی، آموزشی، فناوری، نظامی و امنیتی در سطح شرکای راهبردی هستیم و ایجاد سازوکاری برای افزایش همکاری‌های امنیتی در مواجهه با تروریسم را ضروری می‌دانیم.»

آگاهان امور می گویند : از قرار معلوم وزارت خارجه ایران نسبت به تهیه نسخه پیش‌نویس “برنامه همکاری جامع” اقدام کرده و در شهریور ۱۳۹۸ به دولت چین تحویل شده است.و طرف چینی نیز سال گذشته ، بصورت رسمی نظر خود را پیرامون پیش‌نویس پیشنهادی طرف ایرانی اعلام و هیات دولت نیز فوری  مجوز رسمی آغاز مذاکرات و امضای برنامه همکاری جامع را اعطا کرد.

اکنون شنیده می شود در جریان سفر رسمی دو روزه وزیر خارجه چین که امروز(ادینه)  به ایران انجام می‌شود، قرارداد ۲۵ ساله  توسط وزرای امور خارجه دو کشور امضاء خواهد شد.

برخی از کاربران نوشته اند که وزیر خارجه چین نباید در ایران احساس امنیت کند.

ایرانیان خارج از کشور هم از امروز(آدینه)  هر روز جلوی سفارتهای چین تجمع گذاشته و با بیانیه هایی به سفرای چین و سازمان ملل بگویند جمهوری اسلامی نماینده مردم ایران نیست و‌ هر قراردادی با جمهوری  اسلامی مردود است