خبرگزاری تسنیم ادعا می کند گزارش متوقف ماندن کشتی های حامل غله در بنادر ایران درست نیست

کشتی‌هایی که خارج از بندر امام خمینی متوقف مانده‌اند حامل حدود یک میلیون تُن غله، از جمله سویا و ذرت، هستند که دلیل معطل ماندن این کشتی‌ها بروز مشکلاتی جدید برای پرداخت به شرکت‌هایی مانند بانگ و شرکت چینی کافوکو است

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران ایران، گزارشی را نادرست خواند که خبرگزاری رویترز در جهان انتشار داد و در آن آمده است که به علت تحریم های بانکی، بیست فروند کشتی حامل صدها هزار تن غله برای ایران، در بنادر متوقف مانده اند و تخلیه بار آن ها امکان پذیر نگردیده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که این کشتی ها به دلیل تحریم‌های بانکی آمریکا نمی‌توانند بار خود را تخلیه کنند.

رویترزدیروز ( پنج‌شنبه ) گزارش داده بود که با شروع  دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران، تأمین کالاهای اساسی را با مشکل روبه‌رو کرده و حدود ۲۰ کشتی حامل غلات بیش از یک ماه است که خارج از بندر عباس و بندر خمینی متوقف مانده‌اند.

خبرگزاری تسنیم  نزدیک به سپاه پاسداران در واکنش به این خبر نوشت که یک مقام مطلع که نام او ذکر نشده به تسنیم گفته است توقف کشتی‌های حامل کالاهای اساسی در بندر خمینی صحت دارد اما دلیل آن نه تحریم‌ها نیست بلکه پر بودن ظرفیت انبارها در این بندر است

به گفته تسنیم این مقام مطلع ادعا کرده است که  با تغییر سیاست‌های وارداتی، محموله‌های بزرگ کالاهای اساسی به بندر خمینی آمده‌اند و احتمال وقفه در فرایند تخلیه به این دلیل است که ظرفیت انبارهای این بندر هنوز تغییری نکرده است.

خبرگزاری تسنیم در ادامه نوشته است :  میزان تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر امام خمینی  نسبت به مدت مشابه سال قبل “رشد ۳۴ درصدی” داشته است.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود گفته بود کشتی‌هایی که خارج از بندر امام خمینی متوقف مانده‌اند حامل حدود یک میلیون تُن غله، از جمله سویا و ذرت، هستند که دلیل معطل ماندن این کشتی‌ها بروز مشکلاتی جدید برای پرداخت به شرکت‌هایی مانند بانگ و شرکت چینی کافوکو است.

ایالات متحده کوتاه زمانی پس از خروج از برجام تمامی تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند و سیاست فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی را در پیش گرفت؛ اما با این حال مقام‌های آمریکایی می‌گویند این تحریم‌ها شامل مواد دارویی و غذایی و سایر اقلام بشردوستانه نمی‌شود.

تحریم های امریکا علیه ایران موجب شده که شمار زیادی از  نهادهای مالی و بانک‌های بین‌المللی از انجام هرگونه معامله تجاری با ایران خودداری کنند.