خبرگزاری تسنیم: خامنه ای موافقت کرد که مسئله اف ای تی اف بررسی شود

رهبر معظم انقلاب با بررسی مجدد FATF در مجمع موافقت کردند اما این موافقت به‌منزله تأیید این لوایح نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران طی روزهای اخیر، لعیا جنیدی معاون حقوقی روحانی  در گفت‌وگویی از موافقت خامنه ای  با تمدید بررسی لوایح”FATF” در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و گفت:  خامنه ای  با ارسال نامه ای خواستار  تمدید مدت رسیدگی به لوایح باقیمانده مربوط به معاهدات شده است ، و پس از  موافقت، موضوع را به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع می دهد.

برخی این موافقت خامنه ای  را به‌منزله تایید FATF از سوی ایشان دانستند اما این ‏ادعا صحت ندارد.

طبق آئین‌نامه داخلی مجمع، در صورتی که مجمع پس از یک‌سال درباره اختلاف ارجاعی مجلس و شورای نگهبان تصمیم‌گیری نکند، رأی شورای نگهبان محکّم خواهد بود که در مورد این لوایح نیز همین روند طی شده است.

در همین رابطه، روحانی نیز  در نامه‌ای به خامنه ای ، خواهان تمدید این مهلت شده است و خامنه ای  نیز موافقت کرده  اما این موافقت تنها ناظر به بررسی این لوایح است و به‌معنای تایید یا رد آن نیست.

آخوند  دری نجف‌آبادی نیز روز گذشته گفته بود: برخی تصور می‌کنند که احتمال بررسی مجدد FATF به‌معنای تایید و تصویب نهایی این لایحه است در حالی که بررسی مجدد، به‌معنای بحث ‌و بررسی‌های بیشتر در این باره است و لزوماً به‌معنای تصویب یا عدم‌تصویب آن نیست.

روزنامه اعتماد وابسته به اصلاح طلبان در این باره نوشته است: همه ما خبر بررسی مجدد اف ای تی اف را از زبان  دکتر جنیدی و اخبار منتشر شده در رسانه‌ها فهمیدیم ، ولی هنوز  نه در جلسه شورای مجمع تشخیص مصلحت نظام و نه در جلسه کمیسیون سیاسی مجمع این خبر از طرف آقایان مطرح نشده؛ منتها مشخص است که اخبار منتشر شده در رسانه‌ها صحیح است.

اعتماد در ادامه نوشته است: باید منتظر ماند و دید پاسخ این دستور به کجا خواهد رسید.؛ اما امیدواریم این‌بار لوایح FATF به نتیجه رسیده و تصویب شوند.

این روزنامه در پایان نوشته است: بدین ترتیب سوال آن است که مسئولیت سکوت دو ساله ایران در قبال این لوایح و ضررهایی که به کشور تحمیل شد، با کیست؟ واقعیت آن است که نمی‌توانیم پاسخ خاصی به این سوال بدهیم اما باید گفت چیزی که عیان است، چه حاجت به بیان است؟!