تسنیم: فرانسه در اظهارات شفاهی، قول همکاری به ایران می دهد، ولی با عربستان تجارت می کند

خبرگزاری تسنیم، نوشت: «حکومت اسلامی ایران گله مند است که فرانسه به رغم لفاظی های دیپلماتیک برای حفظ برجام، واردات ۲ میلیارد یورویی نفت از ایران را به صفر رسانده و در عوض واردات نفت از عربستان را ۵۰ درصد افزایش داده است

رژیم ایران از یک مورد دیگر زیان های سنگین اقتصادی به علت تحریم های آمریکایی پرده برداشت و گله کرد از این که فرانسه مرتبا قول می دهد برای دور زدن تحریم های آمریکایی، با رژیم ایران همکاری کند، ولی همزمان، خود از ادامه داد و ستد نفتی با ایران دور می شود و از عملیات تنبیهی آمریکا علیه خود بیم دارد.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، در خبری رد این رابطه نوشت: «حکومت اسلامی ایران گله مند است که فرانسه به رغم لفاظی های دیپلماتیک برای حفظ برجام، واردات ۲ میلیارد یورویی نفت از ایران را به صفر رسانده و در عوض واردات نفت از عربستان را ۵۰ درصد افزایش داده است.

تسنیم نوشت: «فرانسه که یکی از امضاکنندگان توافق هسته ای با ایران بوده در پی خروج آمریکا از این توافق و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران نه تنها اقدامی عملی برای دفاع از منافع ایران در برابر این تحریم ها انجام نداده بلکه در پیروی از تحریم های آمریکا پیشرو، بوده است».

آگاهان می گویند که این ابراز گله مندی نشان دیگری از انزوای رژیم و علامت دیگری برای اثبات نا کارآمدی ساز و کار اروپاست که تلاش کردند که برای دور زدن تحریم ها به اجرا بگذارند .

در این گزارش آمده است که  شرکت توتال فرانسه که قراردادی را برای توسعه فاز ۱۱پارس جنوبی با ایران بسته بود نخستین شرکت اروپایی بود که در پی تحریم های آمریکا ایران را ترک کرد همچنین شرکت های خودروسازی رنو و پژو نیز به رغم این که سهم بزرگی از بازار ایران را داشتند بدون توجه به تعهدات خود همکاری ها با ایران را متوقف کردند.

تسنیم نوشت: در پی اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم های نفتی، از بین کشورهای اروپایی فرانسه جزو نخستین کشوری بود که به این تحریم ها تن داد.

بر اساس این گزارش فرانسه در مدت۲ سال،  بیش از ۲ میلیارد یورو نفت از ایران وارد کرده بود و ایران در این مدت،  سومین تامین کننده بزرگ نفت فرانسه بوده است .اما اکنون این میزان واردات از ایران ۵۷ درصد کاهش یافته و به ۹۳۶ میلیون یورو رسیده است  و در سال گذشته بطور کلی صادرات نفت از ایران به فرانسه متوقف شده است.