خبرگزاری حکومتی مهر: ژاپن آخرین محموله نفتی خود از ایران را بارگیری کرد

خبرگزاری حکومتی مهر عصر یکشنبه اعلام کرد که ژاپن آخرین محموله نفت خریداری شده از ایران را بارگیری کرده است.

این خبر که به نقل از  اس‌اندپی گلوبال پلاتز منتشر شد گزارش می دهد که یک نفتکش ژاپنی، بارگیری آن‌چه به نظر می‌رسد آخرین محموله نفت خریداری شده از ایران در بازه معافیت کنونی از تحریم‌های ایران بوده را آغاز کرده است.

پس از خروج ایالات متحده از قرارداد اتمی با حکومت اسلامی تحریم های تعلیق شده در سه مرحله بازگشتند که مرحله سوم و اصلی آن از ماه نوامبر ۲۰۱۸ بود و فروش نفت توسط حکومت اسلامی را مورد تحریم قرار داد.

محموله نفتی خریداری شده توسط ژاپن قرار است در اوایل آوریل، قبل از پایان موعد معافیت و در شرایطی که معلوم نیست این معافیت بعد از ماه می تمدید خواهد شد یا خیر، به ژاپن برسد.

پس از تحریم فروش نفت حکومت اسلامی آمریکا  برای حفظ توازن بازار نفت و بالا نرفتن نرخ جهانی نفت مهلت ۱۸۰ روزه ای به خریداران اصلی نفت ایران داد به این شرط که این کشورها در این فاصله زمانی جایگزینی برای نفت ایران پیدا کنند چرا که آمریکا قصد دارد فروش نفت توسط حکومت اسلامی را به صفر برساند.

این بارگیری پس از مذاکرات روز دوشنبه گذشته آمریکا و ژاپن در واشنگتن، راجع به تحریم‌های ایران، انجام می‌شود که طی آن، دو طرف قبول کردند مذاکرات خود را ادامه دهند.

پس از اعطای معافیت ۱۸۰ روزه از تحریم ایران به ژاپن، این دومین دور مذاکرات ۲ جانبه در مورد تحریم‌های ایران است که البته ژاپن، در آخرین مذاکرات بر اصل اولیه خود تاکید کرده است که تحریم‌های آمریکا، نباید تأثیر منفی بر عملکرد شرکت‌های ژاپنی بگذارند.

یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا به پلاتز گفت: هدف ما این است که همه کشورها را وادار کنیم خرید نفت ایران را در اسرع وقت، متوقف کنند.

در روزهای گذشته برایان هوک رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که پس از اعمال تحریم نفت ایران درآمد حکومت در یک سال ۱۰ میلیارد دلار از درآمد نفتی ایران کاسته شده است.

سوپر نفتکش وی‌ال‌سی‌سی کیسوگاوا، از روز چهارشنبه به جزیره خارک ایران رسیده و قرار است نفت ایران را برای پالایشگاه شوا شل ژاپن بارگیری کند.

یک مقام شوا شل، روز پنج‌شنبه از پاسخ به اینکه آیا این آخرین محموله‌ای خواهد بود که قبل از پایان معافیت‌ها از ایران بارگیری می‌شود یا خیر، خودداری کرد.

طبق اعلام منابع آگاه، سایر خریداران ژاپنی نفت ایران، شامل ایدمیتسو کوسان، نفت و انرژی جی‌اکس‌تی‌جی نیپون و کوسمو اویل، پیش از این، آخرین محموله خود در بازه معافیت کنونی را از ایران بارگیری کرده‌اند.

دولت پرزیدنت ترامپ با این استدلال که رهبران ایران از منافع حاصل از اجرای برجام برای تقویت خود و ادامه سیاست‌های بدخواهانه شان در منطقه استفاده می‌کنند، گفته است که قصد دارد با اعمال فشار حداکثری و در عین حال رساندن فروش نفت ایران به صفر، تهران را وادار به مذاکره کند.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده نیز پیشتر در سخنانی در دهم اسفند ماه گفت بود که جمهوری اسلامی از منافع حاصل از توافق هسته‌ای برای تقویت گروه‌های نیابتی خود در منطقه خاورمیانه استفاده می‌کند و به آشوب و ناامنی در نقاط مختلف آن دامن می‌زند.

 

یک دیدگاه

  1. این رژیم تا دندان مسلح ظالم را فقط باید با تحریم های بسیار شدید وادار به مذاکره و تسلیم کرد.از قدیم گفته اند که:آنکه شیران را کند روبه مزاج،احتیاج است احتیاج است،احتیاج!!!

Comments are closed.