خبرگزاری رسمی کره جنوبی: نخست‌وزیر کره جنوبی برای آزادی نفتکش به گروگان گرفته توسط سپاه پاسداران  به تهران می رود

یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی، گزارش داد که چونگ سیه-کیون، نخست‌وزیر کره جنوبی به هدف  مذاکره  برای آزادسازی نفتکش توقیف‌شده در ایران به تهران می رود.سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ، نیز با تأیید برنامه سفر چونگ سیه-کیون، نخست‌‌وزیر کره جنوبی به تهران، گفت که انتظار داریم او “راه‌حل‌های عملی” برای آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران در آن کشور ارائه کند.

این در حالی است که رسانه‌های کره‌ای هدف این سفر را مذاکره برای آزادسازی نفتکش توقیف ‌شده کره جنوبی اعلام کرده‌اند.

خطیب‌زاده در ادامه  افزود: مسئله پول‌های مسدود شده ایران در کره روابط دوجانبه را تحت تاثیر خود قرار داده و در واقع روابط دو کشور گروگان بی‌عملی کره‌ای‌ها در این زمینه قرار گرفته است».

یونهاپ، در ادامه  با اشاره به “پیشرفت چشمگیر” مذاکرات دو کشور برای پایان دادن به توقیف این نفتکش، نوشت که ایران احتمالاً آن را در هفته آینده آزاد خواهد کرد.

سعید خطیب‌زاده پیشتر در نشست خبری خود با تأکید بر ادامه توقیف نفتکش کره‌ای، افزود که وزارت خارجه بنابر درخواست کره جنوبی و با توجه به سوابق کاپیتان و نفتکش، توصیه‌هایی را در مورد این نفتکش به مقام قضایی ارائه کرده است و مقام قضایی با نظر مثبت درحال بررسی این موضوع است.

حکومت ایران ماه‌هاست که برای آزادسازی پول‌های مسدود شده خود در کشور کره جنوبی، تلاش می‌کند؛ اما از آن‌جا که این پول‌ها براساس تحریم‌های دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین ایالات متحده مسدود شده‌اند، و آمریکا باید مجوز آزادسازی پول‌ها را به کره جنوبی بدهد. پیش از این، مقام‌های ایران چندین‌بار از توافق با کره جنوبی برای آزادسازی این منابع مالی خبر دادند، اما بعدتر اعلام شد که کره جنوبی همچنان در حال رایزنی با آمریکاست و هنوز هیچ سهمی از دارایی‌های ایران آزاد نشده است.

از آنجائیکه حکومت ایران خزانه اش  تهی شده و پولی برای کمک به نیروهای نیابتی خود در منطقه ندارد بر فشارهای خود  بر سئول برای آزادسازی دارایی‌های مسدودشده‌ ایران در آن کشور، افزوده و در این راستا، سپاه پاسداران نفتکش “ام‌تی هنکوک چمی” کره‌جنوبی را به بهانه ایجاد آلودگی نفتی در دریا ، در خلیج فارس به گروگان گرفته  و ۲۰ خدمه آن را نیز بازداشت کرد. درحال حاضر به‌جز ناخدای کشتی که شهروند کره جنوبی است، بقیه خدمه آزاد شده‌اند.

اما با وجود تکذیب مکرر حکومت ایران ، گمانه‌زنی‌هایی فراوانی درمورد ارتباط توقیف این نفتکش با ناخشنودی تهران  از آزاد شدن دارایی مسدودشده‌ در کره جنوبی وجود دارد.

خبرگزاری رسمی کره جنوبی در آخرین گزارش‌های خود، میزان دارایی‌های مسدود شده ایران در آن کشور را معادل ۷ میلیارد دلار اعلام کرده است.