خبرگزاری رویترز:ترامپ و جانسون درباره رژیم ایران با هم توافق نظر دارند

خبرگزاری رویترز به استناد بیانیه‌ای که دولت بریتانیا پس از نخستین تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ با بوریس جانسون نخست وزیر جدید بریتانیا منتشر کرد، از اتفاق نظر هر دو رهبر در این باره خبر داده است.

بیانیه دولت بریتانیا می گوید در مذاکرات تلفنی پرزیدنت ترامپ با آقای جانسون، هر دو رهبر درباره تنش جاری با جمهوری اسلامی ایران، گفتگو و تبادل نظر کردند و اتفاق نظر داشتند که پرونده ناشی از این تنش را در اجلاس ماه آینده سران کشورهای قدرتمند صنعتی جهان، موسوم به گروه هفت، در فرانسه مطرح کنند.

پیشتر هوگان گیدلی معاون سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفته بود، پرزیدنت ترامپ در تماس‌هایی که با مقامات دولت جدید بریتانیا داشته است از اقدامات لندن در مقابله با عملیات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده است.

آقای گیدلی گفت: پرزیدنت ترامپ پیوند خوبی با مقامات دولت جدید بریتانیا دارد و می خواهد به آنها در هر زمینه ای کمک کند. آنها یکی از بزرگترین و قویترین شرکا و متحدین ما هستند. جهان هم اکنون متوجه شده که ما درباره ایران چه می گفتیم. در حالی که دولت پیشین آمریکا در حال کنار آمدن با ایران بود، ایرانی که بزرگترین حامی تروریسم در جهان است.

معاون سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد: پرزیدنت ترامپ کمپین فشار حداکثری را بر آنها [رژیم ایران] اعمال کرده و هم اکنون شاهدیم که اقتصاد آنها در حال فروپاشی است. وقتی که آنها تحت فشارند به چنین اقداماتی دست می زنند، چه علیه آمریکا و چه علیه بریتانیا که کشتی آنها را توقیف کردند. پرزیدنت ترامپ از شرکا و متحدین مان محفاظت خواهد کرد، همانگونه که سوگند خورده از شهروندان آمریکا در خارج حفاظت کند.