خبرگزاری رویترز: نفتکش ایرانی به حرکت در مسیر خود به سوی ونزوئلا همچنان ادامه می دهد

به گزارش رویترز، یک  نفتکش ایرانی حامل سوخت عازم ونزوئلا می باشد به راه خود ادامه می دهد. خبرگزاری بلومبرگ نوشته بود، حکومت ونزوئلا در ازای کمک‌های ایران به راه اندازی پالایشگاه‌های فلج شده این کشور ۹ تن طلا معادل ۵۰۰ میلیون دلار با هواپیما به تهران فرستاده است.

رویترز خبر داد :  بر اساس اطلاعات وب‌سایتی که مسیر کشتی‌ها را ثبت می‌کند، نشان می دهد  یک تانکر نفتکش ایرانی پس از بارگیری یک محموله سوخت از بندر عباس راهی ونزوئلا شده است.

خبرگزاری رویترز در این باره نوشت:  ونزوئلا هم اکنون با بحران کمبود سوخت از جمله بنزین مواجه است و ارسال این محموله می‌تواند به کاهش مشکلات سوخت این کشور کمک کند.

به گزارش  وب‌سایت “رفینیتیو ایکون” این نفتکش متوسط با پرچم ایران اواخر ماه مارس از بندرعباس بارگیری کرده و روز گذشته (چهارشنبه) از کانال سوئز عبور کرد.

رویترز در ادامه نوشته که  ارسال محموله نفتی ایران به ونزوئلا نشانه دیگری از همکاری این دو کشور عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، است که صنعت نفت آنها از سوی آمریکا مورد تحریم قرار گرفته است.

این خبرگزاری می‌گوید، ایران ماه گذشته از طریق چندین پرواز مواد و تجهیزات پالایشگاهی لازم برای راه اندازی پالایشگاه کاردون با ظرفیت ۳۱۰ هزار بشکه در روز، به ونزوئلا فرستاد.

در ادامه گزارش امده است که  چهار نفتکش دیگر نیز با پرچم ایران در بندرعباس یا نزدیکی این بندر بارگیری کرده و آماده‌اند تا عازم ونزوئلا شوند.

وب‌سایت “رفینیتیو ایکون” گفته است، مقصد این چهار نفتکش بارگیری شده نامشخص است.اما یک منبع مطلع به رویترز گفته است، یکی از این چهار نفتکش به نام “فورچون” قرار است به یک بندر ونزوئلا برود.

لوئیس استفانلی، یک نماینده مخالف نیکلاس مادورو و عضو کمیسیون انرژی مجلس ملی ونزوئلا در این همین زمینه گفته است، امیدوارم این (محموله‌ها) کمک کنند تا کمبودها کمی برطرف شود، اما مشکل بنزین در ونزوئلا ساختاری است و مساله‌ای موقتی نیست.

به گزارش رویترز، شبکه پالایشگاهی ونزوئلا با توانایی پالایش یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه محصولات و فرآورده‌های نفتی، به دلیل ناکارآمدی و کمبود سرمایه گذاری و عدم نگهداری از این صنعت در دوران حکومت نیکلاس مادورو از کار افتاده است.

آمریکا نیز سال گذشته برای تحت فشار قرار دادن حکومت نیکلاس مادورو شرکت نفت دولتی ونزوئلا، پترولئوس دی ونزوئلا، را تحریم کرد. مقام های آمریکایی گفته بودند، این تحریم دسترسی نیکلاس مادورو را به منابع درآمدی حاصل از فروش نفت قطع خواهد کرد.