خبرگزاری فارس، رادیو پیام اسرائیل را به پخش شایعات درباره ابعاد واقعی شیوع کرونا در ایران متهم ساخت

از مطالبی که برخی کاربران از رسانه های همگانی وابسته به حکومت ایران برای ما فرستاده اند، چنین بر می آید که آنها از ماه‌ها پیش، رادیو پیام اسرائیل را به خاطر انتشار گزارش هایی هدف قرار داده که در آن‌ها پیرامون ابعاد واقعی گسترش ویروس کرونا در ایران هشدار داده شده است. برخی از این مطالب از جانب خبرگزاری فارس منتشر شده و عینا در رسانه های دیگر وابسته به حکومت، بازتاب یافته است.

خبرگزاری فارس، وبسایت خبری رادیو پیام اسرائیل را به شایعه پراکنی متهم ساخته و ادعا کرده است که آمار واقعی قربانیان و مبتلایان، همانهایی است که به طور رسمی از جانب حکومت انتشار یافته است.

همچنین یک نهاد وابسته به حکومت، که خود را یک مرکز پژوهشی می خواند، گزارش مشروحی درباره رادیو پیام اسرائیل و شخص آقای منشه امیر منتشر ساخته که هدفِ آن، زیر سوال بردن منابع خبری رادیو پیام اسرائیل و مشکوک خواندن شصت و سه سال پیشینۀ رسانه ای آقای منشه امیر بوده است.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، در گزارشی که در ششم اردیبهشت ماه انتشار یافته و امروز به دست ما رسیده، زیر عنوان “رادیو پیام اسرائیل چگونه به شایعات کرونایی در ایران دامن می زند؟” نوشت: «رادیو پیام اسرائیل برای رفع موانع شایعه‌سازی، منابع رسمی را زیر سوال برده و به طور مشخص مخاطب خود را به منابع غیررسمی ارجاع می‌دهد که این اقدام به افزایش ضریب شایعات می‌انجامد.»

این خبرگزاری نوشت: «با توجه به آمار، روش‌های عملیات روانی به کار رفته و پردازش موضوعی اخبار منتشر شده در رادیو پیام اسرائیل، باید گفت رسانه‌های وابسته به رژیم غاصب صهیونیستی به خوبی می‌دانند که نزد مردم ایران منفورند از همین رو تلاش مذبوحانه‌ای برای پاک کردن این نفرت عمیق، اسلامی و انسانی می‌کنند».

این ابراز ناخرسندی از شیوه خبررسانی رادیو پیام اسرائیل از جانب خبرگزاری فارس، در ایامی انتشار یافته است که رژیم ایران می‌کوشید همه منابع خبرگزاری‌ها را در مورد آمار واقعی قربانیان و مبتلایان به کرونا کنترل کند و نگذارد جز گزارش‌های جعلی و تحریف شده حکومتی، مطلبی در این زمینه انتشار یابد.

این تلاش رژیم، هم اکنون نیز در ابعاد گسترده ادامه دارد. به عنوان مثال، وزارت بهداشت ایران هر روز از شمار واقعی قربانیان می‌کاهد و این در حالی است که حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، شمار مبتلایان را چند برابر اعلام کرده بود. خود حسن روحانی نیز گفته بود که “دست کم نیمی از مردم ایران کرونا گرفته اند.”

علت تلاش حکومت برای پنهان کاری در این زمینه، لاپوشانی، بی‌اعتنایی و اهمال کاری مقامات بی کفایت رژیم در مبارزه با کرونا می باشد. رژیم بیم دارد که اگر واقعیات انتشار یابند، ممکن است موجب خیزش همگانی شود.

حتی مسئولان قبرستان بهشت زهرا تایید کرده اند که شمار دفن شدگان در مقایسه با سال گذشته به میزان نگران کننده ای افزایش یافته است.

مشروح گزارش ادعایی خبرگزاری فارس را می توانید اینجا مطالعه کنید.