خبرگزاری فرانسه : غرب از رژیم ایران به علت دیپلماسی گروگانگیری که ایجاد کرده واهمه دارد 

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت:  دولت های غربی بیش از پیش از سیاست گروگانگیری رژیم ایران  که به یکی از ارکان سیاست خارجی این کشور بدل شده به عنوان معضلی بزرگ یاد می کنند و می پرسند ؟! چگونه می‌توان اتباع خارجی را که خودسرانه و بر اساس اتهامات واهی در ایران دستگیر و زندانی‌ می‌شوند آزاد کرد و در عین حال تسلیم حکومت ایران و دیپلماسی آن که بر گروگانگیری استوار است، نشد؟

این خبرگزاری به نقل از فعالان حقوق بشر می‌نویسد که دستگیری اتباع خارجی و ایرانیان دو تابعیتی توسط رژیم اسلامی ایران بر پایۀ اتهامات بی اساس طی سال‌های اخیر گسترش یافته و هدف حکومت اسلامی از این دستگیری‌ها و اتهامات ساختگی واداشتن دولت‌های غربی به مبادلۀ زندانی یا در واقع آزاد کردن ایرانیانی است که به دلیل مشارکت در جرایم و جنایات دولتی حکومت ایران در غرب دستگیر و زندانی شده‌اند.

در این گزارش آمده است که آزادی شهروند آمریکایی “شییو وانگ” در دسامبر  ٢٠١٩ یا پژوهشگر فرانسوی رولان مارشال در مارس ٢٠٢٠ که در ازای آزادی زندانیان وابسته به حکومت اسلامی ایران در خارج به دست آمد، از جمله آخرین نمونه های مبادلۀ زندانی میان جمهوری اسلامی و کشورهای غربی بوده اند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه افزود:  فعالان حقوق بشر می گویند  که ادامۀ این اقدام‌ها و معاملات می تواند نتیجۀ معکوس به بار آورد، یعنی جمهوری اسلامی را به گروگان گیری بیشتر اتباع خارجی یا ایرانیان دو تابعیتی جهت دستیابی به اهداف خود تشویق کند.

از مصادیق این رویه سخنان اخیر محمد جواد ظریف، است که صریحاً در نشست بین‌المللی دربارۀ مدیترانه گفت که جمهوری اسلامی ایران “آمادۀ تبادل زندانیان است و اگر ایرانیان زندانی در خارج آزاد شوند، تهران نیز حاضر است اتباع خارجی زندانی در ایران را متقابلاً آزاد کند و حاضر است این مبادله را فردا یا همین امروز انجام بدهد.”

پیشتر نیز محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه از این نیز فراتر رفته و صریحاً گفته‌ بود که با گروگانگیری اتباع خارجی و طلب باج‌های کلان در ازای آزادی آنان می‌توان بخشی از کسری بودجه یا حتی منابع بودجۀ کشور را تامین کرد.

رویا برومند از بنیانگذاران “بنیاد برومند” از این سیاست جمهوری اسلامی به عنوان معضلی بزرگ یاد کرده و افزوده است که تنها گزینۀ ممکن برای مقابله با آن این است که به اتباع خارجی و ایرانیان دو تابعیتی توصیه شود که از سفر کردن به جمهوری اسلامی ایران پرهیز کنند.