خبرگزاری فرانسه می گوید: شورای امنیت پیش‌نویس آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد خواهد کرد

پیشتر نیز مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده  گفته بود به رغم مخالفت چین و روسیه، پیش‌نویس برای تمدید این تحریم‌ها را به رای خواهد گذاشت.

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود نوشته است:   برخی از دیپلمات‌ها در سازمان ملل می گویند، میزان مخالفت با پیش‌نویس آمریکا “به شکل فعلی” به حدی است که احتمال می رود ایالات متحده نتواند ۹ رای لازم برای واداشتن روسیه و چین برای استفاده از حق وتو به دست بیاورد.

یادآور می شود که تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است ۲۷ مهرماه امسال به پایان برسد.

یکی از این  دیپلمات ها به خبرگزاری فرانسه گفته است قطعنامه آمریکا، “موضع حداکثری” در مورد ایران دارد. و  دیپلمات دیگر نیز گفته است پیش‌نویس آمریکا “فراتر از مقررات فعلی” ممنوعیت فروش سلاح‌های متعارف به ایران است.

آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشوری که در توافق هسته‌ای با ایران نقش داشتند و در اواخر ماه ژوئن نیز اعلام کرده بودند که  از تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت نمی‌کنند.

این کشورها همزمان نگرانی خود را از رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام کرده‌اند اما گفته‌اند، “اولویت” آنها حفظ توافق هسته‌ای (برجام) با ایران است.

برخی از تحلیلگران می‌گویند ممکن است کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شورای امنیت در نهایت با تمدید کوتاه مدت تحریم تسلیحاتی اگر چنین کاری به حفظ برجام کمک کند، موافق باشند.

پومپئو نیز  اخیرا گفت “ماموریت شورای امنیت، حفظ صلح و امنیت بین المللی است. اگر شورا اجازه علنی خرید و فروش سلاح به بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم در جهان را بدهد کاملا این ماموریت را به سخره گرفته است.”

خبرگزاری فرانسه نوشت:  ایالات متحده خواستار “تمدید نامحدود” تحریم تسلیحاتی حکومت ایران است.

ایالات متحده پس از تحویل پیش نویس این کشور به شورای امنیت  گفته است اگر این پیش‌نویس رای نیاورد، به مکانیسم “بازگشت خود به خود تحریم ها” (موسوم به ماشه) که منجر به از سرگیری کلیه تحریم های سازمان ملل علیه ایران می‌شود، متوسل خواهد شد.

واشنگتن پیشتر اعلام کرده بود: این بخشی از توافق اتمی ۲۰۱۵، برجام، بود تا در صورتی که ثابت شود حکومت ایران توافق را نقض کرده از آن استفاده شود.

اما کشورهای حاضر در برجام گفته‌اند که آمریکا در پی خروج از برجام در موقعیتی نیست که بتواند از این مکانیسم استفاده کند.

کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد نیز گفته است که  کشورش امید چندانی ندارد که روسیه و چین از متن پیشنهادی ایالات متحده حمایت کنند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته است از “دوستان خود” که اشاره به چین و روسیه است، “انتظار حمایت” دارد. روسیه و چین نیز در حمایت از مشتری خرید تسلیحاتی خود  گفته‌اند با تمدید تحریم ایران مخالف هستند.

آگاهان امور میگویند اگر چنانچه شورای امنیت پیشنهاد آمریکا را رد کند، ایالات متحده تحریم های خود علیه حکومت ایران را شدت بخشیده و آن را اجرا خواهد کرد.  و به این ترتیب تمام کشتی های حمل اسلحه در دریا می گیرد و به همان نسبت که توانست تحریم اقتصادی را بقبولاند این احتمال هم مطرح است که تحریم تسلیحاتی را همچنان اجرا کند

اگر چین و روسیه از ترس تحریم های آمریکایی  دادو ستد با حکومت ایران را تقریبا متوقف کنند  به آسانی نخواهند توانست تحریم های تسلیحاتی را زیر پا بگذارند