خبرگزاری فرانسه : هزاران عراقی به بهانه نخستین سالگرد «انقلاب» به خیابان آمدند

هزاران نفر از شهروندان معترض عراقی در مخالفت با  سیاست‌های دستگاه اجرایی و  به بهانه نخستین سالگرد شورش سراسری و بی سابقه در این کشور به خیابان آمدند.

خبرگزاری فرانسه نوشته است: مردم در این تظاهرات که در میدان تحریرِ بغداد، پایتخت و دیگر شهرهای جنوبی عراق برپا شد، اعلام کرده اند  تا در صورت عدم تحقق اصلاحات اساسی از سوی دستگاه حاکمه، جنبش کم‌ رمق شده و از نفس افتاده آنها بار دیگر با قوت قبل از سر گرفته شود.

این خبرگزاری در ادامه نوشته است:   تامین شغل برای جوانان،‌ بهبود و فراگیری دسترسی به خدمات عمومی کاربردی و ارائه تضمین برای برپایی انتخابات شفاف و آزاد به عنوان بخشی از مطالبات اصلی معترضان است .

در ادامه گزارش امده است که  «این مطالبات در حالی فریاد زده می‌شود که عراق مدت‌ها است گرفتار فساد شده و در کانون توجه و نفوذ دو قدرت خارجی، یعنی ایران و ایالات متحده قرار گرفته است».

یکسال پس از زبانه‌گرفتن شعله‌های انقلاب و آغاز شدید‌ترین بحران اجتماعی تاریخ معاصر عراق که نزدیک به ۶۰۰ کشته برجای گذاشت، اوضاع کمی نسبت به گذشته متفاوت شده است  از جمله حمایت مصطفی کاظمی،‌ نخست وزیر جدید عراق امسال از تظاهرات و راه‌پیمایی‌هایی بود  که موج خشم فوران یافته از آنها بساط دولت‌های گذشته را برچید.

حسن المیاحی،‌ یکی از تظاهرکنندگان به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «دولت‌های پیشین و کنونی وعده زیاد داده و می‌دهند اما هیچ تغییری در اوضاع حاصل نشده است».

حسن در حالی برای اعتراض به خیابان‌های دیوانیه آمده که دیگر معترضان در اطراف او شعار محوری بهار عربی سر می‌دهند. آنها فریاد می‌زنند: «مردم خواهان سقوط حکومت هستند.»

ابراهیم، جوانی ۲۸ ساله که به میدان تحریر آمده، می‌گوید: «امروز یاد افرادی را گرامی می‌داریم که برای پس گرفتن کشورمان از دزدها جان خود را از دست دادند.»

یک تظاهرکننده دیگر در بغداد می‌گوید: «اگر دولت اقدامی صورت ندهد و معترضان زندانی را آزاد نکند ما روز بیست و پنجم اکتبر باز هم برای اعتراض به خیابان‌ها سرازیر خواهیم شد.»

«انقلاب اکتبر» سال گذشته اوایل ماه آغاز اما به دلیل همزمان شدن با مراسم اربعین که امسال هشتم اکتبر برگزار می‌شود با وقفه‌ای سه هفته‌ای از روز بیست پنجم اکتبر از سرگرفته شد.

معترضان در این مراسم به حکومت عراق هشدار دادند: اگر مطالبات معترضان برآورده نشود، منطقه سبز را به تصرف خود درخواهیم آورد، پارلمان را منحل خواهیم کرد و برای پایان دادن به فساد سازمان یافته و برچیدن بساط احزاب و شبه نظامیانی که وابسته به خارج هستند، دولتی موقت تشکیل خواهیم داد.