خبرگزاری هرانا: دادگاه انقلاب در شیراز دو بهایی را به شش سال زندان محکوم کرد

خبرگزاری هرانا که رویدادهای مربوط به حقوق بشر در ایران را بازتاب می دهد اعلام داشت که  دادگاه انقلاب دو شهروند بهایی شیراز را به شش سال زندان محکوم کرد

دادگاه انقلاب، استان فارس  الهه سمیع‌زاده و سودابه حقیقت دو شهروند بهایی ساکن شیراز را به هر یک شش سال حبس تعزیری محکوم کرد. به گزارش فعالان حقوق بشر این دو نفر به “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “عضویت در گروه‌های مخالف نظام” متهم شده بودند.

به گزارش‌ هرانا در صورت قطعی شدن این حکم در دادگاه تجدیدنظر مجازات حداکثری یعنی ۵ سال حبس به خاطر اتهام عضویت در گروه‌های مخالف نظام درباره آنها قابل اجرا خواهد بود.

در این گزارش آمده است  اتهامات این دو شهروند بهایی  با حضور وکلا و “بنا به دستور قاضی بدون حضور متهمین” برگزار شد.

بهائیان با ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر بزرگترین گروه اقلیت مذهبی ایران را تشکیل می‌دهند. آنها طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان اقلیت دینی شناخته نشده‌اند و در نتیجه طبق همین قانون جزو اقلیت‌های دینی‌ای نیستند

با روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی بار دیگر آزار و اذیت بهائیان در ایران شدت گرفت. جمهوری اسلامی نزدیک به دویست تن از بهائیان فعال و سرشناس را به اتهاماتی چون نقض قوانین اسلامی، توطئه و جاسوسی برای صهیونیسم آمریکا اعدام کرد.

از آغاز روی کار امدن جمهوری اسلامی  چندین مورد تخریب گورستان‌های بهائیان و درآوردن اجساد مردگانشان‌ در شهرهای مختلف دیده شده و همچنین حمله به خانه‌های بهائیان، شعارنویسی بر دیوارهای شهر علیه آنان و آزار و اذیتشان و تحقیر کودکان بهائی در مدارس و معابر به دلیل باورهای دینی والدین شان صورت گرفته است.