خبرگزاری یونهاپ فاش ساخت: حکومت  ایران یک میلیارد دلار از کره جنوبی می‌خواهد

همزمان با اعزام هیاتی از کره جنوبی به منظور مذاکره درباره نفتکش توقیف شده این کشور در آب‌های خلیج فارس، خبرگزاری یونهاپ فاش کرد که مبلغ باج خواهی مطالبه شده حکومت ایران از دولت کره جنوبی برای رها ساختن نفتکش توقیف شده یک میلیارد دلار است .

پیشتر نیز  علی ربیعی، سخنگوی دولت، حجم دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی را ۷ میلیارد دلار برآورد کرده بود. او در واکنش به انتقاد‌هایی که اقدام ایران در توقیف نفتکش کره جنوبی را گروگانگیری خوانده بودند گفت: «اگر کسی گروگانگیر باشد آن دولت کره جنوبی است».

در ادامه این گزارش آمده است که ایران خواستار دسترسی به حداقل ۱۰ میلیون دلار دیگر از اموال خود در کره جنوبی است تا با استفاده از آن واکسن کورونا  را از کووکس (مکانیسم بین‌المللی خرید واکسن) خریداری کند.

این در حالی که کره جنوبی به علت تحریم های بانکی امریکا امکان انتقال چنین پولی را ندارد

خبرگزاری یونهاپ در ادامه نوشته است که هیاتی از وزارت خارجه کره جنوبی امروز به تهران می‌رسد تا در زمینه آزادی نفتکش و ۲۰ خدمه آن شامل پنج شهروند کره جنوبی مذاکره کند.

پیش از این بسیاری از ناظران بین‌المللی دلیل توقیف نفتکش کره جنوبی در آب‌های خلیج فارس را اموال بلوکه شده حکومت ایران  در کره جنوبی توصیف کرده‌ بودند. اما سپاه که این کشتی را توقیف کرده و دیگر مقامات تهران می‌گویند دلیل توقیف این نفتکش آلودگی زیست‌محیطی بوده است.

این در حالی است که ناو و واحد مقابله با دزدان دریایی کره جنوبی به‌منظور تامین امنیت روز گذشته به آب‌های نزدیک تنگه هرمز رسیده است.