خبر انتصاب احتمالی آنتونی بلینکِن به وزارت خارجه دولت بایدن، اسرائیل را از نگرانی درآورد

احتمال گزیده شدن یک شخصیت میانه رو از حزب دموکرات به عنوان وزیر خارجه آینده ایالات متحده، از جانب برخی محافل سیاسی در اسرائیل با آرامش خاطر و حتی خرسندی روبرو شد، زیرا بیم آن می رفت که خانم سوزان رایس سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل این پست را به دست گیرد که بر اساس ارزیابی تحلیلگران اسرائیلی، یک شخصیت تندرو محسوب می شود و ممکن بود برای اسرائیل مشکلاتی ایجاد کند. با این همه، مقامات رسمی اسرائیل هنوز به این خبر واکنش نشان نداده اند و در انتظار آن هستند که این گزینش نهایی شود.

در گزارش های پیشین آمده بود که جو بایدن رئیس جمهوری برگزیده ایالات متحده قصد دارد اعضای کابینه خود را در روزهای آینده معرفی کند. نزدیدگان بایدن گفتند که در این زمینه، بایدن نه تنها از پرزیدنت ترامپ پیشی گرفته، بلکه رکورد دوران پرزیدنت اوباما را نیز پشت سر گذاشته است.

شبکه های خبری ایالات متحده سپیده دم امروز (دوشنبه) به وقت خاورمیانه، اطلاع دادند که بایدن قصد دارد آنتونی بلینکِن را به عنوان وزیر خارجه کابینه خود معرفی کند.

آشنایان امور می گویند که بلینکن فردی سنجیده و آرام است و در گذشته گفته است که دولت حزب دموکرات نباید اقدام دولت جمهوریخواه پرزیدنت ترامپ را در انتقال سفارتخانه به اورشلیم باطل سازد و سفارتخانه ایالات متحده، باید همچنان در پایتخت اسرائیل باقی بماند و به تل آویو بازگردانده نشود.

این ارزیابی باعث نوعی آرامش خاطر در میان سیاستمداران اسرائیلی گردیده که بیم داشتند دولت بایدن ممکن است همه اقدامات اسرائیل دوستانۀ دولت پرزیدنت ترامپ را باطل سازد.

آگاهان می گویند که جو بایدن در مورد وزیر دفاع آینده و همچنین سفیر آمریکا در سازمان ملل تصمیم نهایی گرفته و احتمال دارد که همه گزینش ها، فردا (سه شنبه) به طور رسمی اعلام گردد.

مقامات رسمی اسرائیل می کوشند تا هنگامی که انتصاب ها قطعی نشده، از اظهار نظر دوری چویند.

در اورشلیم گمان بر آن است که هویت شخصیت هایی که دولت آینده آمریکا را تشکیل دهد، می تواند نشانگر سیاست هایی باشد که جو بایدن در برابر اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه در پیش خواهد گرفت.

آشنایان امور در اسرائیل می گویند که وزیر خارجه احتمالی، آنتونی بلینکِن فرد با تجربه ای است و اوضاع جهانی را به خوبی می شناسد و انتصاب او ممکن است یک جایگزین بجا باشد.