خبر جدید و امید بخش فایزر و مدرنا:  واکسن‌های خود را روی گونه جهش‌یافته کورونا آزمایش می کنیم   

به گزارش سی‌ان‌ان، شرکت مدرنا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: واکسن‌های کرونای خود را بررسی اثربخشی ‌آن‌ها بر گونه جهش‌یافته کرونا که به تازگی در بریتانیا و چند کشور دیگر شناسایی شده، آزمایش می‌کنند.

در این بیانیه آمده است : «بر اساس اطلاعات موجود تاکنون، ما پیش‌بینی می‌کنیم که ایمنی ایجاد شده با واکسن مدرنا، در مورد گونه جدید کشف شده در بریتانیا نیز نقش محافظتی داشته باشد. با این حال ما آزمایش‌های تکمیلی را در هفته‌های آینده برای تایید این نظر انجام می‌دهیم.»

همچنین شرکت فایزر نیز اعلام کرد اکنون در حال بررسی اطلاعات در این باره است که نمونه‌های خون افراد واکسینه شده با واکسن ضد کورونای این شرکت، چه قدر می‌تواند گونه جدید این ویروس را  در بریتانیا خنثی کند.

یادآور می شود: از زمان شیوع کورونا تاکنون پیشتر نیز گونه‌های جهش‌یافته‌ای از این ویروس کشف شده بود و این دو شرکت اعلام کرده بودند که واکسن‌هایشان در برابر دیگر گونه‌های ویروس نیز موثر است.

سی‌ان‌ان در ادامه تاکید کرد این تلاش فایزر و مدرنا نشان‌دهنده نگرانی جهانی فزاینده در برابر گونه جهش‌یافته جدید کوروناست که بیشتر در بریتانیا شیوع یافته است.

 

هنوز کارشناسان درباره میزان عملکرد این گونه جدید در بدن انسان مطمئن نیستند، اما ده‌ها کشور از جمله کانادا در آمریکای شمالی، محدودیت‌هایی برای سفر از مبدا بریتانیا اعمال کرده‌اند.

آمریکا در این زمینه محدودیت‌هایی وضع نکرده، اما سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های این کشور نوشت آمریکا قصد دارد شرط ارایه نتیجه منفی آزمایش کورونا را برای مسافرانی که از بریتانیا به آمریکا سفر می‌کنند، الزامی کند.