خبر خوب مرکز پیشگیری از بیماری‌ ایالات متحده : واکسن کرونا اول نوامبر توزیع می‌شود

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا با انتشار بیانیه ای به مقام‌های بهداشتی ایالت‌های این کشور اعلام کرد، برای دریافت و توزیع واکسن کرونا در اول ماه نوامبر، ۱۱ آبان، آماده باشند.

به گزارش  خبرگزاری فرانسه، «سی‌ان‌بی‌سی نیوز»٬ نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال نیز این بیانیه روز گذشته(چهارشنبه)، توسط رابرت ردفیلد، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا خطاب به فرمانداران ایالت های آمریکا نوشته شده و از آنها خواسته است تا اقدامات لازم در خصوص مقررات هر ایالت برای استفاده از این واکسن را فراهم کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آمریکا در این بیانیه گفته است، برخی از ایالت‌ها ممکن است برای استفاده از این واکسن مجبور باشند از برخی از مجوزها و مقررات خود صرف نظر کنند.

در این بیانیه آمده است: در شرایط عادی استفاده از واکسن نیازمند اخذ مجوزهایی است که در شرایط اضطراری بهداشت عمومی کنونی می‌توانند مانع موفقیت آن شوند.

رابرت ردفیلد در این بیانیه  از فرمانداران خواسته است که فورا اقدامات ضروری برای ایجاد امکانات توزیع این واکسن را انجام دهند و در صورت لزوم مقرراتی که مانع توزیع کامل این واکسن در اول ماه نوامبر می‌شوند را لغو کنند.

سی‌ا‌ن‌بی‌سی نیوز در این باره  می‌گوید، ولی دانشمندان و متخصصان ابراز نگرانی کرده‌اند ممکن است پرزیدنت  ترامپ٬ مقامات بهداشتی را تحت فشار قرار داده باشد تا واکسن کورونا را قبل از انتخابات آینده ریاست جمهوری ایالات متحده وارد بازار کنند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر برگزار می‌شود و تاریخ توزیع واکسن دو روز پیش از آن قید شده است.

بر اساس این گزارش٬ ایالات متحده، در ماه‌های گذشته میلیاردها دلار در شش واکسن احتمالی سرمایه گذاری کرده است، از جمله در شرکت‌های دارویی مودرنا، «آسترازنـِکا» و فایزر که واکسن‌های آنها در مرحله سوم کارآزمایی بالینی قرار دارد.

در طول ماه های گذشته به‌شکل قابل توجهی بر شمار کاندیداهای واکسن مقابله با ویروس کورونا افزوده شده است.

در حال حاضر بیش از ۱۳۰ واکسن احتمالی در حال توسعه هستند و ۱۰ کاندیدا در مراحل کارآزمایی بالینی، آزمایش روی بدن انسان، قرار دارند.