خبر خوش برای مردم جهان : فایزر اعلام کرد، داروی کرونا  تا پایان سال میلادی به بازار می‌آید

آلبرت بورلا، مدیر عامل اجرایی شرکت داروسازی فایزر، در گفتگو با شبکه خبری ” سی‌ان‌بی‌سی “گفته است  که قرص ضد ویروسی که می‌تواند کرونا را درمان کند، این مراحل از ماه مارس آغاز شده و احتمالا تا پایان ۲۰۲۱ آماده می‌شود. بورلا افزود که این دارو می‌تواند در خانه استفاده شود.

مدیر اجرایی فایزر گفته است :  این قرص که در مراحل اولیه آزمایش بالینی قرار دارد، در درمان گونه‌های جهش‌یافته ویروس نیز اثربخش خواهد بود و باید در اوایل دوره بیماری و پیش از وخامت حال بیمار استفاده شود. استفاده از این قرص همچنین مراجعه افراد به بیمارستان برای مداوای کرونا را نیز کاهش خواهد داد.

وی افزوده است: این دارو که در دسته «بازدارنده‌های‌ پروتئاز» قرار می‌گیرد، بدین شکل عمل می‌کند؛به آنزیم‌های ویروسی متصل می‌شود و ویروس را از تکثیر در سلول‌های بدن بازمی‌دارد. این دارو همچنین با حمله به ویروس عامل کووید-۱۹، از تکثیر آن در دستگاه تنفسی انسان جلوگیری می‌کند.

بازدارنده‌های پروتئاز در درمان دیگر بیماری‌ها همچون اچ‌آی‌وی و هپاتیت‌سی نیز استفاده می‌شوند.

آلبرت بورلا، افزوده است: این قرص در مقابله با گونه‌های جهش‌یافته بسیار موثر عمل می‌کند.  در حال حاضر تحقیقات در حال انجام است و تا تابستان ۲۰۲۱ اخبار بیشتری از تولید این دارو منتشر خواهد شد.

روزنامه تلگراف ه بر اساس اسنادی که به دستش رسیده نوشته که شرکت داروسازی فایزر قصد دارد تجویز این دارو را در کنار استفاده محدود از داروی ضد ویروسی ریتوناویر توصیه کند. ریتوناویر که برای درمان اچ‌آی‌وی استفاده می‌شود؛ تاثیر این داروی جدید احتمالی را تقویت خواهد کرد.

در همین راستا ، روزنامه تلگراف هم اعلام کرده است که آزمایش انسانی داروی خوراکی فایزر نیز به‌زودی آغاز می‌شود. بر اساس اسناد منتشرشده، دوره آزمایش انسانی ۱۴۸روزه است و ۲۸ روز دیگر نیز برای غربالگری و تعیین دوز در نظر گرفته شده است.

بر اساس این اسناد، ایمنی مصرف دارو پیش‌تر بر روی حیوانات آزمایش شده و نتایج آن مثبت بوده است. میزان دوز تجویزی در آزمایشات بالینی نیز، عوارض جانبی نداشته است.

بورلا افزود که فایزر همچنین به آزمایش واکسن کرونا بر روی نوزادان شش‌ماهه تا کودکان یازده‌ساله نیز ادامه می‌دهد و اظهار امیدواری کرد که سازمان غذا و داروی ایالات متحده به‌زودی واکسن فایزر برای نوجوانان را تایید کند.

همچنین شاهین اوگور، بنیان‌گذار و رئیس شرکت داروسازی هم اعلام کرده است که  واکسن بیون‌تک-فایزر علیه ویروس‌های جهش‌یافته هندی موثر است. شاهین اوگور گفت آزمایشات ادامه دارند اما او اطمینان دارد که ماده اثربخش واکسن کرونای این شرکت علیه ویروس جهش‌یافته هندی اثربخش است.

وی  تاکید کرد: «در مجموع واکسن بیون‌تک-فایزر را در حال حاضر برای مقابله با بیش از ۳۰ گونه ویروس کرونا آزمایش کرده‌اند و تقریباً علیه همه این گونه‌ها اثربخش بوده است.»

میزان موثر بودن واکسن کرونای بیون‌تک-فایزر ۹۰ درصد است و به گروه واکسن‌های mRNA تعلق دارد. تا به حال در کسانی که این واکسن روی آنها مورد آزمایش قرار گرفته‌، عوارض جانبی مهم مشاهده نشده است.

واکسن شرکت “بیون‌تک- فایزر” قابل تزریق برای هر سنی است.