خبر شاد پژوهشگر آلمانی به مردم دنیا : واکسن ضد کورونا با قیمت کمتر از یک یورو در راه است

هر روز شاهد انتشار خبر های شرکت‌های جهانی در تولید واکسن کورونا هستیم که  در رقابتی تنگاتنگ برای تولید واکسن‌های ضد کرونا هستند.  تا این لحظه بیش از ۶۳ میلیون مبتلا و افزون بر یک میلیون نفر جان باخته را در سراسر جهان برجای گذاشته و همه مردم دنیا در انتظار دستیابی به چنین واکسن‌هایی، لحظه شماری می‌کنند.

در این زمینه ، میشائیل بیونتک بازرگان و پژوهشگر آلمانی، نیز  به روی تولید واکسنی متفاوت با قیمتی بسیار نازل کار می‌کند درحالی که انتظار می‌رود بهای دیگر واکسن ها بیان ۲۰ تا ۳۹ دلار برای هر دو ز باشد.

اما بیوتیک تاکید کرده که امیدوار است بتواند واکسن کورونا را با استفاده از سلول‌های تخمیری به قیمتی کمتر از یک یورو در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ تولید کند.

او گفته که این واکسن از دو ویژگی اساسی برخوردار است. نخست سالم بودن است که در آزمایش ها ثابت شده و ما می دانیم که این واکسن، کارآمد بود و زیان آور نیست. دومین ویژگی این است که از سلول های تخمیری می توان واکسن بسیار ارزانی را تولید کرد.

بیوتک افزود: اگر بخواهیم انصاف را رعایت کنیم باید بگوییم که شرکت های دارای مجوز و شرکای ما از فناوری ویژه ما استفاده می کنند و آن را تولید کرده و بازاریابی داخلی می کنند.به عنوان مثال تاسیسات بسیار بزرگی هم که در حال حاضر برای تولید واکسن هپاتیت به کار می روند، می توانند در تولید واکسن کووید ۱۹ با قیمت بسیار پایین در کشورهای برخوردار از بازار های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند که این امر موضوع بسیار مهمی است.

او در ادامه گفت: «می توانیم این واکسن را با قیمت بسیار ارزان عرضه کنیم زیرا که واکسن های تولید شده را می توان به قیمت هر دوز کمتر از یک یورو عرضه کرد که حاشیه سود دهی مطلوب را نیز دارد.وانگهی ما نیاز به ۱۰ سال دیگر برای ساخت واکسن نداریم.»

بیوتک خاطر نشان نمود«ما نمونه های واکسن را ساخته ایم و اکنون سرگرم آزمایش به روی حیوانات هستیم.در این فاز ما به تنهایی کار کردیم. ما مجوز را برای دو شرکت بزرگ آسیایی تولید واکسن فراهم کرده و عملا کار تولید و گرفتن پروانه واکسن را آغاز کردیم.امیدواریم که این واکسن در نیمه دوم سال آینده مورد استفاده قرار بگیرد.»