با ابراز نگرانی از تعرض احتمالی رژیم ایران، کابینه اسرائیل به بررسی نشست

با ابراز نگرانی از تعرض احتمالی رژیم ایران، کابینه اسرائیل به بررسی نشسته است

با ابراز نگرانی از این احتمال که سپاه پاسداران ایران و یا گروه های چریکی مزدور حکومت اسلامی مانند حزب الله لبنان در صدد برآیند به یک تعرض مسلحانه علیه اسرائیل و امنیت آن دست بزنند، اکنون چندین ساعت است نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل، همراه با وزیران عضو کابینه محدود سیاسی – امنیتی، پشت درهای بسته در دفتر نخست وزیری در اورشلیم، به مشاورات فشرده ادامه می دهند و احتمالات مختلف را بررسی می کنند.

این نشست ویژه که دومین همایش وزیران در ظرف سه روز اخیر است، از ساعت ۱۲ نیمروز به وقت اسرائیل آغاز شد و ساعت ها ادامه یافت، ولی درباره تصمیمات احتمالی آن هیچ گونه خبری انتشار نیافت.

منابع خبری می گویند که علت این مباحثات طولانی، نگرانی از شدت گرفتن بحران جنگی در منطقه است که ممکن است پای اسرائیل نیز به آن کشیده شود.

نزدیکان دفتر نخست وزیری می گویند که احتمال دارد حکومت ایران در صدد برآید از طریق عوامل منطقه ای خود و یا حتی به طور مستقیم، به اقداماتی علیه اسرائیل دست بزند.

مباحثات سه روز پیش و  امروز، پیرامون این پرسش دور می زد که چه امکاناتی رژیم ایران برای رسیدن به این هدف در اختیار دارد.

حسین سلامی، علی شمخانی، قاسم سلیمانی، حسن نصرالله، سرکردگان جهاد اسلامی آزادی فلسطین و گروه های دیگری از عناصر چریکی وابسته به حکومت ایران تهدید کرده اند که اگر ایالات متحده به رژیم ایران حمله نظامی بکند، آن ها اسرائیل را به موشک خواهند بست و آسیب جدی به این کشور وارد خواهند آورد.

علی شمخانی و برخی دیگر از دست اندرکاران امور نظامی و سیاسی رژیم ایران این گمان را عنوان کرده بودند که ایالات متحده مایل نخواهد بود رژیم ایران را مورد حمله نظامی قرار دهد، زیرا نگران است که مبادا اسرائیل مورد حمله موشکی قرار گیرد.

گرچه اسرائیل، این گونه ارزیابی های مقامات ارشد رژیم ایران را کودکانه می داند، ولی در عین حال احتمال حمله موشکی را جدی می گیرد.

بامداد امروز، ساعاتی پیش از آن که کابینه سیاسی – امنیتی هیات دولت اسرائیل تشکیل جلسه دهد، بنیامین نتانیاهو در سمت نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل از پایان یک رزمایش بزرگ که در شمال کشور و در نزدیکی مرزهای سوریه و لبنان برگزار شد دیدن کرد. او پس از دریافت گزارش از امیران ارتش و گفتگو با افسران و سربازان شرکت کننده در رزمایش، خطاب به کشورهای منطقه و سازمان های چریکی، به آن ها هشدار داد که مبادا بخواهند توان دفاعی اسرائیل را به آزمون بگذارند. او گفت که هرگونه تعرض علیه اسرائیل با ضربات کوبنده پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه‌

  1. درود بر ارتش اسرائیل که به صورت جدی با تروریسم اسلامی و حزب‌الله و رژیم بعث اسد و ریشه و سر چشمه ‌ی فساد و تروریسم یعنی رژیم اسلامی ولایت فقیه میجنگد و مبارزه میکند . من دیروز خدمت دوستان عرض کردم که از قرار معلوم رژیم جنایتکار ایران به جای آنکه فکری به حال اقتصاد جامعه بکند باز میخواهد به اقدامی خطرناک دست بزند . (( بی.بی.سی میگفت اسرائیل قوی‌ترین سیستم پدافند موشک بالستیک دنیا را دارد که ختس یا پیکان نام دارد و انقدر این سیستم حرفه ای طراحی شده که آمریکا برای اولین بار در تاریخ خود میخواهد با خرید این سلاح از یک کشور خارجی تسلیحات بخرد )) حالا به عقیده من جمهوری اسلامی و حزب‌الله میدانند با موشک برد بلند یا بالستیک هیچ غلطی نمیتوانند انجام دهند بنابر این میخواهند به صورت جنگهای چریکی و یا موشک‌های کروز دست به شرارت بر علیه اسرائیل بزنند ولی این اشتباه با تاوان حذف حزب‌الله و جمهوری اسلامی از صفحه روزگار رقم خواهد خورد .

  2. همیشه این تصور هست که چون؛ سپاه تونل هایی در زیر زمین و در دل کوه ها رو نشون میده که موشک های بالستیک در اونجا انبار شدن، پس انبارهای استراتژیک تسلیحاتی ایران الزاما” در دل زمین هستن،
    اما اینطور نیست،
    سپاه بخشی از موشک های استراتژیک خودش رو ( که برد مسافتی اونها، معادل طول خیلج عربی هستش) در کامیونت های کوچک و یا خودروهای ون، جاسازی میکنه، و این خودرو ها مدام از یک پارکینگ به یک پارکینگ دیگه در اماکن مختلف در حال جابجایی هستن، تا شک و تردید های تکنسین های ماهواره های جاسوسی و فیلم برداری از ارتفاع، از بین بره، و تصور بشه که خودروهای عادی (مثلا” برای حمل بار یا نفرات) هستن !
    اگر بخواهید واقعا” قدرت موشکی استراتژیک و راهبردی ایران رو زمین گیر کنید، باید به چنین موشک هایی که عمدتا” به سبک کروز کارمیکنن و در پارکینگ ها و اماکن عادی انبار شدن، تا رد خودشون رو گم کنند هم حمله کنید.
    فقط باید از وجود موشک های کروز در درون این خودروها مطمئن شد، تا هزینه مقابله با این تاکتیک سپاه، برای اسراییل بالا نرود

Comments are closed.