خبر پیدا شدن پیکر یک سرباز اسراییلی پس از ۳۷ سال مردم اسراییل را به هیجان آورده است

خبر پیدا شدن پیکر یک سرباز اسراییلی پس از ۳۷ سال مردم اسراییل را به هیجان آورده است

خبری مبنی  بر اینکه بازمانده پیکر یک سرباز اسرائیلی که ۳۷ سال پیش در جنگ اول اسرائیل با لبنان کشته شده بود مردم اسرائیل را به هیجان آورده است.

آگاهان گفتند که این دست آورد نشان می دهد که مقامات دولتی در اسرائیل و به ویژه ارتش دفاعی این کشور تا چه حد خود را مسئول جان سربازان می دانند برای آنکه سرباز جان باخته در وطن خود دفن شود به چه تلاش های گسترده ای دست می زنند.

این پیکر در هفته گذشته به اسرائیل آورده شد جزئیات امر هنوز جنبه کاملا محرمانه دارد با این همه  پرزیدنت پوتین در دیداری که امروز با نتانیاهو در مسکو داشت تایید کرد که دولت روسیه در این امر به اسرائیل کمک بسیار کرده است.

سخن از یک سرباز اسرائیلی خآریا باومر می باشد که در جنگ  ۳۷ سال پیش در فاصله بین مرزهای سوریه و لبنان در نقطه ای به نام سلطان یعقوب تانک آنها هدف خمپاره اندازی های بسیار شدید قرار گرفت به احتمال زیاد دو تن از سرنشینان تانک در جا کشته شدند.

خآریا باومر موفق گردید که از آن خارج شود و خود را پشت درختی پنهان کند ولی به احتمال قوی او نیز آسیب دید جان باخت و ۳۷ سال اسرائیل در تلاش بود برای کشف سرنوشت این سرباز پی ببرد به جستجو پرداخت و همه امکانات را بررسی کرد و بالاخره اطلاع یافت که پیکره این سرباز در یک اردوگاه پناهندگان فلسطینی به نام یرموک در سوریه دفن شده است.  یرموک مدت مدیدی در تصرف داعش بود ولی ارتش روسیه توانست در آنجا سرکوب کند و خود بر آنجا تسلط یابد.

گفته می شود به دنبال همین رویداد بود که ارتش روسیه نخست وزیر اسرائیل تلاش برای شناسایی محل دفن سرباز اسرائیلی موفق گردید.

موضوع بسیار جالب آنکه همراه با باقیمانده پیکر این  سرباز کفش و یونیفورم نظامی او نیز به همراه آورده شده است.

روز گذشته کارشناسان پزشکی قانونی در اسرائیل گفتند که پس از آزمایش  دی ان ای جای تردید نیست که این بازمانده پیکر به سرباز جان باخته اسرائیلی تعلق دارد پدر و مادر این سرباز مدت بیش از ۳۰ سال تلاش بسیار کردند و به کشورهای بسیاری سفر کردند تا شاید بتوانند از آن ها برای تعیین سرنوشت فرزند خود کمک بگیرند . و اکنون دولت روسیه است که به یاری اسرائیل آمده و این  پیکر را شناسایی کرده و به اسرائیل باز گردانیده است.

آگاهان می‌گویند که انتقال این پیکر به اسرائیل  نشان دیگری از همکاری‌های گسترده اسرائیل و روسیه در زمینه های مختلف می باشد.

بنیامین نتانیاهو که به مسکو سفر کرده در دیدار امروز با پرزیدنت پوتین از ذوب گرمی سپاسگزاری کرد و گفت که پوتین یک رسالت انسانی انجام داده و ملت اسرائیل را بسیار شاد کرده و خانواده این سرباز جان باخته به سرنوشت او پی برده است.

نتانیاهو در این دیدار همچنین از معاون وزیر خارجه روسیه و از فرمانده ستاد کل ارتش آن کشور که در این دیدار حضور داشتند سپاسگزاری کرد.

مراسم خاکسپاری باقیمانده پیکر سرباز جان باخته در ساعات امشب در آرامگاه نظامی برگزار خواهد شد و نتانیاهو برای حضور در این آیین سفر خود را به مسکو کوتاه کرد و تا ساعتی دیگر به اورشلیم باز  می گردد.