خروج آمریکا از پیمان مودت با ایران مورد استقبال سیاستمداران آمریکایی قرار گرفت

پیمان مودت با ایران که در دوران محمدرضا شاه پهلوی فقید امضا شده بود

اعلام خروج ایالات متحده از پیمان مودت با ایران که در دوران محمدرضا شاه پهلوی فقید امضا شده بود با استقبال بسیاری از سیاستمداران آمریکایی به ویژه از حزب جمهوری‌خواه قرار گرفت.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به رای دیوان بین المللی دادگستری لاهه گفت آمریکا از پیمان مودت با ایران که در سال ۱۹۵۵ میلادی میان دو کشور امضا شده بود خارج می شود و این مطلب را در وزارت امور خارجه آمریکا و خطاب به خبرنگاران اعلام کرد.

وی گفت آمریکا باید سال‌ها پیش از این پیمان خارج می‌شد ایران با استناد به پیمان علیه آمریکا در دادگاه لاهه شکایت کرده است.

وزیر خارجه آمریکا رای دادگاه لاهه را شکستی برای جمهوری اسلامی خواند و گفت آمریکا در جریان اعمال تحریم ها جدای از رای روز چهارشنبه دادگاه لاهه همچنان به استثناء قائل شدن به کمک های انسانی به مردم ایران ادامه می‌دهد.

اما رهبران ایران باید پول ایران را صرف مردم ایران کنند نه صرف تروریسم در سراسر جهان.

وزیر خارجه آمریکا شکایت ایران در دادگاه لاهه را فاقد مبنای حقوقی دانست و گفت ایران می‌خواهد تصمیم آمریکا برای خروج از برجام را به چالش بکشد.

به گفته وی ایران تلاش کرده است در حق حاکمیت آمریکا برای انجام اقدامات قانونی به منظور حفاظت از امنیت ملی خود مداخله کند و از دیوان دادگستری لاهه سوء استفاده کند و همچنین ایران را مسئول تهدیدها علیه پرسنل آمریکا در عراق و کنسولگری آمریکا در بصره خواند و گفت اقدامات ایران در عراق در واکنش به تحریم های آمریکا بوده است.

پمپئو ایران را همچنان عامل بی‌ثباتی و تهدید در منطقه خاورمیانه توصیف کرد.

دادگاه بین المللی دادگستری لاهه حکم موقتی در روز چهارشنبه صادر کرد که تازه‌ترین دور تحریم‌های سخت آمریکا علیه ایران را نگه میدارد اما دستور داده است این تحریم‌ها نباید بر کمک های انسانی در ایران اثر بگذارد.

دولت ایران در شکایت خود به این دادگاه تقاضا کرده که آمریکا با روشی که خود انتخاب میکند تحریم‌ها را پایان دهد در عوض رای دادگاه سازمان ملل متحد بخش عمده تحریم های آمریکا را حفظ می‌کند اما در رأی موقت خود دستور داده است که این تحریم نباید به کمک های انسانی و انسان دوستانه و یا امنیت هوانوردی غیرنظامی آسیبی برساند.

در همین حال سفیر آمریکا در هلند نیز در روز چهارشنبه در واکنش به رای دادگاه لاهه در توییتری این پرونده را فاقد عناصر عمده دانست.