خسرو بشارت، ‌زندانی سیاسی اهل سنت،‌ برای نجات از حکم اعدام کمک خواست

خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ که نزدیک به ۱۱ سال است که در زندان به‌سر می‌برد، در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد.

این زندانی سیاسی در نامه‌اش به عفو‌ بین‌الملل نوشته است:  تحت «شکنجه» و فشار برگه سفیدی امضا کرده و پس از آن بازجویان متنی را که می‌خواستند روی این برگه نوشته‌اند.

بشارت در بهمن‌ماه سال ۱۳۸۸،‌ با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت شد، اما بعدا اتهام او به «محاربه» و «فساد فی‌الارض» تغییر کرد که موجب صدور حکم اعدام از سوی دستگاه قضایی در پرونده او شد.

او نوشته است:  «در حال حاضر در شرایط بسیار اسفناک روحی و روانی قرار دارم و خانواده بنده نیز تعادل عادی زندگی را از دست داده‌‌اند و در بدترین شرایط ممکن قرار دارند».

این زندانی سیاسی همچنین اشاره کرده که از دسترسی به وکیل تعیینی محروم بوده و در حالی که در بازپرسی مهاباد از اتهاماتش تبرئه شده بود،‌ بعدا در دادگاه انقلاب تهران از سوی قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام بشارت یکبار در سال ۱۳۹۶ در دیوان عالی کشور نقض شد و دوباره در سال ۱۳۹۸ تایید شد.

همچنین در ادامه این خبر آمده است که  یک شهروند ساکن شهرستان تکاب توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این شهروند بدون ارائه حکم قضایی و همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری کردپا، بازداشت این شهروند بدون ارائه حکم قضایی و همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

تا لحظه انتشار این خبر، از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی در دسترس نیست.