خشم ترامپ از سخنان ترودو، مانع از امضای بیانیه جی ۷ توسط آمریکا شد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که از نماینده کشورش در اجلاس گروه ۷ خواسته است از تأیید بیانیه پایانی گروه ۷ خودداری کند. پیشتر گزارش شده بود این بیانیه مورد تایید آمریکا قرار گرفته است. گزارش ها حاکی از اختلاف ایالات متحده و دیگر اعضای گروه است. دونالد ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر گفت پس از اظهارات غیر واقعی جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، از نماینده ایالات متحده در نشست گروه جی ۷ در کبک خواسته است که از امضاء و تایید بیانیه پایانی خودداری کند. ترودو گفته بود تمامی هفت قدرت اقتصادی جهان با بیانیه نهایی موافقت کرده اند. بیانیه گروه ۷ بر لزوم همکاری‌های اقتصادی، سخت گیری در برابر دولت روسیه و کنترل برنامه هسته ای جمهوری اسلامی تاکید کرده است. رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود نوشته است نخست وزیر جاستین ترودو، در جریان دیدارهای گروه ۷ خیلی آرام و فروتنانه رفتار کرد تا پس از آنکه من اجلاس را ترک کردم.

ترودو در کنفرانس خبری گفت “تعرفه های آمریکا توهین آمیز است و او مرعوب نخواهد شد”. ترامپ افزود که این عمل عاری از صداقت و ناشی از ضعف بود. تعرفه های ما در واکنش به ۲۵۰ درصد تعرفه ای ست که او روی لبنیات وارداتی از آمریکا کشیده است.

ترامپ نوشته است در حالی که مشغول بررسی تعرفه‌های خودروهایی هستیم که به بازار ایالات متحده سرازیر شده‌اند، من از نماینده آمریکا خواستم که از تأیید بیانیه خودداری کند. خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام رسمی اتحادیه اروپا می گوید اعضای گروه جی ۷ همانگونه که قبلاً همه موافقت کرده بودند، به بیانیه وفادار می‌مانند. در بیانیه‌ای که دفتر نخست وزیر کانادا صادر کرده است، آمده است که جاستین ترودو چیزی افزون بر سخنان رد و بدل شده میان او و آقای ترامپ نگفته است.

یک دیدگاه

  1. همانطور که دونالد ترامپ قبل از ترک کانادا به خبرنگاران گفت زمان سواستفاده از آمریکا به پایان رسیده و انتظاراتی که اروپاییان و کانادا از آمریکا دارد کاملا با منافع امنیتی و مالی ایالات متحده مغایر است ،آقای ترامپ با امضا نکردن بیانیه جی ۷ باز هم ثابت کردند که یک نابغه سیاسی هستند ، از هوش و زکات مالی و سیاسی ایشان توقع دیگری هم بجز این عمل از ایشان انتظار نمیرفت ، چقدر زیباست که ایالات متحده را بزرگ مردی به نام دونالد ترامپ ریاست میکند ، جهان به چنین مرد بزرگی احتیاج داشت

Comments are closed.