خطرات حکومت ایران و لزوم اصلاح برجام در سخنان نخست وزیر و پژوهشگر

آشنایان امور سیاسی در اورشلیم می گویند که علیرغم بحران داخلی در اسرائیل پیرامون سوءظنی که نسبت به نتانیاهو عنوان شده است، نخست وزیر اسرائیل دو هفته دیگر رهسپار واشنگتن می شود تا در همایش سالیانه “اِیپاک”  سخنرانی کند و به احتمال زیاد دیداری نیز با پرزیدنت ترامپ داشته باشد.

نهاد “اِیپاک” قوی ترین سازمان یهودی در ایالات متحده در دفاع از اسرائیل محسوب می شود و لابی اسرائیل در کنگره به شمار می آید و با اکثر نمایندگان و سناتورهای کنگره روابط بسیار خوبی دارد.

در سه سال گذشته، نتانیاهو به علت مشغله زیاد داخلی، نتوانسته بود در کنفرانس های سالیانه ایپاک حضور یابد و سخنرانی های خود را از طریق ویدئو ارسال داشته بود. ولی این بار، به ویژه به خاطر شدن گرفتن احتمال درگیری با حکومت اسلامی ایران و مساله صلح با فلسطینیان، او قصد دارد رهسپار واشنگتن شود.

نخست وزیر شب گذشته (چهارشنبه) در همایش روسای سازمان های یهودی ایالات متحده که اورشلیم آمده اند، سخنرانی کرد که موضوع اصلی آن تهدیدهای سران رژیم ایران علیه اسرائیل بود.

نتانیاهو در این سخنرانی گفت که شماری از کشورهای عرب در سال های اخیر، نه تنها از ستیز با اسرائیل دور شده اند، بلکه برخی همکاری های منطقه ای بین آن ها و اسرائیل برقرار گردیده است. او گفت که امروز اسرائیل در همه زمینه ها یک کشور قدرتمند محسوب می شود که قاطعانه می تواند از خود دفاع کند، در صحنه علم و تکنولوژی به پیشرفت های درخشان رسیده و در صحنه بین  المللی از اعتبار بسیار برخوردار است و دوستان زیادی دارد.

یک بانوی پژوهشگر اسرائیلی که کارشناس امور ایران است، در سخنرانی در همایش بزرگ سران سازمان های یهودی ایالات متحده که به اورشلیم آمده اند، از جمله گفت: «ایالات متحده باید به فشار خود بر کشورهای اروپایی در مورد برنامه های اتمی و موشکی ایران، تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه دهد، در غیر این صورت، اروپائیان تلاش ویژه ای در این زمینه به عمل نخواهند آورد».

خانم پروفسور امیلی لانداو که یکی از کارشناسان بزرگ امور ایران در اسرائیل و جهان محسوب می شود، در سخنرانی خود گفت: ابتدا چنین تصور می شد که کشورهای اروپایی نسبت به خواسته پرزیدنت ترامپ در مورد لزوم اصلاح یا تغییر برجام بی اعتنائی کنند. در مراحل نخستین همگی کشورهای اروپایی اعلام داشتند که به برجام پایبند هستند و لزومی برای اصلاح آن نمی یابند. ولی پس از آن که رئیس جمهوری ایالات متحده قاطعانه هشدار داد که برجام یا باید اصلاح شود و یا ایالات متحده از آن خارج خواهد شد، اروپائیان به دست و پا افتادند و اکنون آنان نیز به تدریج به این باور می رسند که خروج از برجام جدی است و باید برای جلوگیری از آن به اقدام پرداخت.

پروفسور لانداو گفت که ایالات متحده باید به این فشار ادامه دهد و اگر از آن دست بردارد، اروپائیان نیز ممکن است تلاش خود را متوقف سازند.

حکومت اسلامی ایران در هفته های اخیر بارها تاکید کرده که با بازکردن برجام به هیچوجه موافقت نخواهد کرد و حاضر نیست هیچگونه تغییری در آن بدهد.

پرزیدنت ترامپ یک ماه پیش اعلام کرد که ۱۲۰ روز مهلت تعیین می کند که کاستی های برجام اصلاح شود، در غیر این صورت، ایالات متحده به طور خودکار از آن خارج خواهد شد و همه تحریم های پیشین در چارچوب برجام را باز خواهد گردانید.

برخی آگاهان سیاسی می گویند که حتی اگر اروپائیان از برجام خارج نشوند، ناچار خواهند بود برخی تحریم های ایالات متحده علیه حکومت ایران را بپذیرند و به آن عمل کنند، در غیر این صورت، به منافع آن ها در دادوستد با ایالات متحده آسیب جدی وارد خواهد آمد.

در روزهای اخیر گفته شد که سرنوشت دو معامله کلان خرید هوایپماهای مسافری برای ایران از دو کمپانی جهانی ایرباس و بُوئینگ در هاله ای از ابهام قرار دارد. کمپانی اروپایی ارباس و کمپانی آمریکایی بُوئینگ، بزرگترین کارخانه های تولید هواپیماهای مسافربری پیشرفته جهان محسوب می شوند.

 

9 دیدگاه‌

  1. به نام خدا.شاید بتوان یکی از کشورهایی که در دو جنگ جهانی از این فتنه سربلند بیرون آمده ایران بوده.تمام این برجام به خاطر خیانت های مکرر غرب در طول تاریخ به ایران بوده.ایران هرگز توی تاریخ غرب را متعهد ندیده الان هم نمیبینه.شاید اینکه اسراییل در منطقه مستعمره غربه و باید اونو برای پیشرفت به گروگان گرفت یک فکر اشتباهه ولی هر چی بشه ایران آخرش ایران میمونه چون حتی در حمله اعراب گاتا های اوستا سوزانده نشد چرا چون ایران سند داره خدا خودش حفظ میکنه

  2. به نام خدا.فکر میکنی یک جنگ جهانی از کجا شروع میشه.همین که یک معاهده ایی که در شورای امنیت بعد از این همه سال به امضای این همه قدرت رسیده دنیا از اون خارج بشه یعنی ای کشورهای جهان این دنیا به هیچی پایبند نیست

  3. اگر اسراییل مشکل داره این یک مسیله عقیدتی برای قبله یهودیان هست یک مشکل ارضی نیست وگرنه همین الان فلسطینیها مالکیت شخصی زمینهاشونم دارن

  4. اونی هم که داره آبادی میسازه داره سرمایه گذاری میکنه ارزش همون زمینهای شخصی فلسطینها به مرور زمان بالا میره دلشونم بخاد همه از خداشونه تو کشورشون سرمایه گذاری بشه یکیش ایران

  5. اولا دین که زور نیست ولی اگه دیدی کار خیلی بالا گرفت و گفتند اینها مشرکند بهش بگو بیا شرک توراتو با قرآن حذف کن هر سوره ایی که دوست داشتی هم اضافه کن اصلا سوره اسراییلو اضافه کن آقا حله برو

  6. امیدواریم هر چه زودتر دولت دونالد ترامپ برجام را اصلاح کند ، چون از زمان تصویب برجام وضعیت اقتصادی مردم بی گناه و مظلوم ایران هیچ گونه تغییر مثبتی نکرده ،بلکه فقط جسارت حکومت ایران برای دخالت بیشتر در منطقه افزایش پیدا کرده ، پس با فرمولی ساده میتوان فهمید که توافق هسته ای با ایران ، بدترین توافق از نوع خودش بود

  7. به نام خدا.ببین گرچه قبل از تصرف کنعان یا ایالت فلسطین یا اسراییل یا هر چی که اسمشو میزارن مسجد الاقصی در قران به صورت کلامی آمده بود و این مسجد ساخته شده به دست عمربن خطاب شاید اون مسجدی که مد نظر قرآن بوده نبوده ولی تو حالا خرابش نکن بگو اسراییل که حق کنترل قبلشو داره حرمت قدس شریف مسلمانان را هم به رسمیت میشناسه هر کسی خاست بیاد زیارت میتونه بیاد از دولت مرکزی اسراییل ویزا بگیره بیاد

  8. یه صندلیهم بزار کنار مسجد بده محمود عباس یه ویزا هم به منو قاسم بده اومدیم زیارت یه هزار تومنی بزاریم کف دستش یه کمکی هم به مستضعفین کرده باشیم

Comments are closed.