خطرناکترین سناریوی ممکن برای دموکرات‌های آمریکا؛ بایدن یا ترامپ؛ سه سناریوی محتمل؟

دو روز از پایان رای گیری انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌گذرد اما هنوز نتیجه نهایی شمارش آرا مشخص نشده است. جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها تا این لحظه با فرض پیروزی نهایی در ایالت آریزونا، موفق به کسب ۲۶۴ رای الکترال شده و دونالد ترامپ، رقیب جمهوری خواه او نیز ۲۱۴ رای الکترال را از آن خود کرده است.

نزدیکی آراء این دو نامزد در برخی ایالت‌ها باعث شده هر دوی آن‌ها در سخنرانی‌های خود مدعی پیروزی در انتخابات شده و طرف مقابل را به تلاش برای تقلب در انتخابات و تغییر نتایج آن متهم کنند.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه هر دو نامزد همچنان بر روی کاغذ شانس پیروزی دارند، رقابت شانه به شانه آن‌ها برای کسب اکثریت آرا در چهار ایالت باقیمانده از حساسیت مضاعفی در این دوره انتخابات برخوردار شده است.

سناریوی اول
ترامپ در چهار ایالت باقیمانده به پیروزی برسد

اگر این سناریو محقق شود، رئیس‌جمهور آمریکا با ۲۷۱ رای الکترال با یک برد ناپلئونی برای یک دوره دیگر نیز سکان هدایت کاخ سفید را در دست خواهد گرفت.

سناریوی دوم
بایدن در نوادا و پنسیلوانیا پیروز شود

در صورت تحقق این سناریو که با توجه به روند موجود شمارش آرا چندان هم بعید به نظر نمی‌رسد، بایدن با فرض پیروزی قطعی در آریزونا با ۲۹۰ رای الکترال راهی کاخ سفید خواهد شد.

سناریوی سوم
بایدن تنها در نوادا به پیروزی برسد

در صورتی که نامزد دموکرات‌ها برتری شکننده خود در این ایالت غربی که ۶ رای الکترال دارد را تا پایان شمارش آرا حفظ کند و در ایالت آریزونا نیز اتفاق پیش‌بینی‌نشده‌ای نیفتد، با ۲۷۰ رای الکترال پیروز نهایی انتخابات خواهد بود و به آرای پنسیلوانیا که در آنجا نیز روند شمارش آرا به نفع اوست نیازی نخواهد داشت.

اما این خطرناکترین سناریوی ممکن برای دموکرات‌ها است چراکه در صورت پیروزی ترامپ در سه ایالت شرقی و باخت او در تنها ایالت غربی باقیمانده، او با ۲۶۸ رای الکترال و تنها با اختلاف ۲ رای نسبت به بایدن از راهیابی مجدد به کاخ سفید باز خواهد ماند.

چنانچه این سناریو محقق شود، ترامپ به احتمال زیاد پرونده انتخابات را به دادگاه عالی آمریکا برده و خواهان بازشماری و احتمالا ابطال آرای پستی در میشیگان و ویسکانسین خواهد شد.

گفتنی است ترامپ هم اکنون در هر سه ایالت شرقی یعنی پنسیلوانیا، جورجیا و کارولینای شمالی پیشتاز است و فاصله زیادی تا پایان شمارش آرا نمانده است.

ایالت نوادا آرای بیشتری برای شمارش دریافت می‌کند

دادستان کل نوادا امروز اعلام کرد که مقام‌های انتخاباتی روز پنجشنبه آرای بیشتری برای شمارش دریافت خواهند کرد. وی به شبکه سی.بی.اس نیوز گفت که این آرا از دو منطقه پرجمعیت «کلارک» و «واشو» دریافت خواهد شد.

به گفته این دادستان، این آرا شامل برگه‌هایی است که روز انتخابات به صندوق پست انداخته شده یا مهر پستی آنها به تاریخ روز انتخابات باز می‌گردد.

بر اساس آمار آسوشیتدپرس تاکنون ۷۵ آرا در ایالت نوادا شمارش شده و جو بایدن نامزد دموکرات با ۴۹.۳ درصد پیشتاز است. دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه نیز تاکنون ۴۸.۷ درصد آرای شمارش شده را به دست آورده است.

اظهارات دادستان کل ایالت نوادا در حالی است که ترامپ خواستار توقف شمارش آرا شده و نسبت به شمارش آرایی که بعد از روز انتخابات دریافت شده‌اند، اعتراض کرده است.

وی ساعتی پیش در پیامی توئیتری نوشت: هر رای که بعد از روز انتخابات اخذ شده باشد، شمرده نخواهد شد.

توئیتر این پیام را محدود و اعلام کرد که «همه یا بخشی از محتوای این توئیتر مورد مناقشه بوده و ممکن است در مورد انتخابات یا سایر رویه‌های مدنی گمراه کننده باشد.