خطر گسترش شیوع کورونا در اسرائیل، همچنان موجب نگرانی است؛ آخرین آمار: بدون تلفات، ولی با ۵۰ تن مبتلا به ویروس

شمار مبتلایان به ویروس کورونا در اسرائیل، علیرغم همه تدابیر احتیاطی که از جانب وزارت بهداشت برقرار گردیده، همچنان در حال افزایش است و با آن که هنوز هیچ مورد فوت بیمار به وقوع نپیوسته، تلاش مقامات همچنان ادامه دارد که هرچه ممکن است شمار مبتلایان در حد کم باقی بماند، زیرا در صورت گسترش سریع آن، تشکیلات پزشکی اسرائیل با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

در شبانه روز اخیر هشت مورد دیگر ابتلا به کورونا در نقاط مختلف اسرائیل شناسایی شده و شمار کل مبتلایان به پنجاه تن رسیده است.

وزارت بهداشت امروز (سه شنبه) اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی، هر اسرائیلی که از خارج باز می گردد، باید پانزده روز داوطلبانه در قرنطینه باشد. همچنین ورود افراد غیر اسرائیلی در صورتی مجاز خواهد بود که پس از ورود، مدت پانزده روز خود را قرنطینه کنند. این دستور در آستانه اعیاد مذهبی اسرائیل مشکل بزرگی ایجاد می کند. زیرا آنانی که خواهان ورود به اسرائیل هستند، باید در کشور مبداء به سفارتخانه و یا کنسولگری اسرائیل مراجعه کرده و ثابت کنند که مکانی برای اقامت در اسرائیل در مدت قرنطینه در اختیار دارند. به آن ها اجازه داده نخواهد شد در این مدت در هتل به سر برند.

هزاران نفر از یهودیان سراسر جهان دارای آپارتمان و یا خانه در اسرائیل می باشند و می توانند در دوران قرنطینه در آن جا به سر برند.

با این همه، تصمیم دولت، سطح گردشگری در اسرائیل را ممکن است به صفر برساند. زیرا بعید می نماید که فردی به اسرائیل بیاید و مدت پانزده روز خود را قرنطینه کند و سپس به گردشگری بپردازد.

این واقعیت تلخ، وضع مالی هتل ها و همه سرویس های توریستی در اسرائیل را با بحران شدید روبرو ساخته است. هر سال حدود سه میلیون نفر خارجی برای گردش به اسرائیل می آیند و این امر یکی از منابع درآمد ارز خارجی محسوب می شود. گزارش شده که هتل های اسرائیل بیش از چهار هزار نفر از کارمندان خود را به طور موقت بیکار ساخته اند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر امروز پیشنهاد جالبی مطرح ساخت. او گفت که دنیا به تدریج به یک قرنطینه بزرگ مبدل می شود و پرواز بین کشورها یکی پس از دیگری متوقف می گردد. او پیشنهاد کرد که در چند کشور اروپایی چند فرودگاه بین المللی به طور کامل ضد عفونی شود تا مسافران به آن جا پرواز کنند و راه خود را از طریق زمینی ادامه دهند.

یکی از هشت نفری که در شبانه روز اخیر مبتلا شده اند، گردشگر اسرائیلی است که از جزایر تاناریف به کشور بازگشته و در بیمارستان بستری شده و حال او متوسط گزارش گردیده است. همچنین راننده عرب اسرائیلی که پس از سوار کردن زائران مسیحی از یونان به کورونا مبتلا شده بود، همچنان در بیمارستان بستری است و با خطر مرگ روبرو می باشد.

در حالی که شرکت هواپیمایی ملی اسرائیل (العال) شمار پروازهای خود به خارج از کشور را به حداقل رسانده، دو شرکت هواپیمایی کوچکتر اسرائیل به نام ارکیع و ییسرا- ائر اعلام کردند که تا چند روز دیگر همه پروازها به خارج از کشور را متوقف خواهند ساخت.