خطیب‌زاده ادعا کرد :ظریف هنوز واکسن نزده و جزییات واردات واکسن هم به دلیل تحریم بیان نمی‌شود

محمد جواد ظریف که به تازگی از سفرهای اروپایی و آسیایی خود بازگشته و با همه مقامات خارجی و اروپایی دیدار کرده اکنون

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ادعا می کند : محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، هنوز واکسن تزریق نکرده و به همین دلیل نتوانست در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل درباره موضوع فلسطین در نیویورک شرکت کند.

خطیب زاده گفت که همه اقدامات مربوط به واردات واکسن توسط این وزارتخانه و در برخی موارد شخص محمدجواد ظریف انجام شده اما جزییات آن به دلیل موضوع تحریم‌ها بیان نمی‌شود.

او در ادامه  تاکید کرد که سکوت وزارت خارجه درباره اقداماتش به دلیل “اقتضائات تحریمی” بوده و این وزارتخانه از دیگر دستگاه‌ها نیز خواسته که جزییات مربوط به واردات واکسن را بیان نکنند.

او در حالی این سخنان را بیان می کند که پس از مدت‌ها وقفه در واردات واکسن کرونا به ایران و تاکید بر تولید انواع داخلی این واکسن، سرانجام محموله‌هایی وارد ایران شد اما کمبود شدید به ویژه برای دوز دوم اعتراض‌هایی را برانگیخت.

خطیب‌زاده همچنین گفت که مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا  برای مبادلات کالاهای مربوط به مقابله با کرونا که دو هفته پیش صادر شده، «قابل استفاده» نیست. او توضیح بیشتری درباره دلیل قابل استفاده نبودن این مجوز نداد.

حال این سوال مطرح می شود که چگونه ممکن است که ظریف به عنوان وزیر خارجه حکومت ، بدون تزریق واکسن با تمامی مقامات آسیایی و اروپایی  دیدار مستقیم داشته باشد و در اجلاس ترکیه حضور داشته باشد ، و بسیاری از مقامات را در داخل ایران ببیند اما خود واکسن نزده باشد ؟